92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 106 107 108 113

Przypomnij co oznaczają pojęcia nacjonalizm i szowinizm. Czy potrafisz podać historyczne lub współczesne przykłady tych zjawisk?  

Rozwiązanie:
W zadaniu należy podać historyczne i współczesne przykłady nacjonalizmu i szowinizmu. Nacjonalizm to "przekonanie, że dany naród jest najwyższą wartością i najważniejszą formą uspołecznienia, z którego wynika określona postawa polityczna, gospodarcza czy społeczna." (Źródło: Wikipedia).  Szowinizm to natomiast "jedna z form skrajnego patriotyzmu i nacjonalizmu oraz przekonanie o wyższości i wspaniałości swego narodu".(Źródło: Wikipedia) Jakie znasz przykłady z historii? Pierwszym historycznie nacjonalizmem polskim był sarmatyzm, jest to potoczna nazwa kultury szlacheckiej XVII i XVIII wieku oraz ideologia głosząca nadrzędność szlachty w polityce. Współcześnie może to być agresywne zachowanie kibiców na międzynarodowym meczu piłki nożnej. W taki sam sposób przedstaw przykłady szowinizmu.
Pokaż więcej...
Jak oceniasz rozwiązanie tego zadania przez nauczyciela?

Nie oceniono tego zadania! Bądź pierwszy!

Warto wiedzieć

Zadanie o treści:

Przypomnij co oznaczają pojęcia nacjonalizm i szowinizm. Czy potrafisz podać historyczne lub współczesne przykłady tych zjawisk?  

jest zadaniem numer 57892 ze wszystkich rozwiązanych w naszym serwisie zadań i pochodzi z książki o tytule KOSS. Wiedza o społeczeństwie w szkole podstawowej, która została wydana w roku 2018.

Zadanie zweryfikowane przez pracownika serwisu

Rozwiązanie tego zadania przygotował nauczyciel

Szymon Tkaczy
zobacz profil

Nauczyciel wiedzy o społeczeństwie / historii I - IV LO / Technikum Jestem otwarty na różnorodne podejścia i teorie dotyczące funkcjonowania społeczeństw oraz wpływu czynników kulturowych, ekonomicznych i politycznych na ich rozwój. Poza tym, interesuje się również historią, antropologią, etyką i filozofią.

Czy wiesz, że?

Szymon Tkaczy posiada 1503 rozwiązanych zadań w naszym serwisie

Informacje o książce:

Rok wydania

2018

Wydawnictwo

CIVITAS

Autorzy

Alicja Pacewicz, Tomasz Merta

ISBN

978-83-896-2374-4

Rodzaj książki

Podręcznik