22
Zadania i ich rozwiązania:


Wybierz wzory sumaryczne kwasów. 

Rozwiązanie:

Chemia Nowej Ery 8 rozwiązania

Chemia jest jednym z przedmiotów przyrodniczych, ścisłych. Pierwiastki, związki, reakcje chemiczne – jest to bardzo szeroka i skomplikowana do nauki dziedzina. Niejeden uczeń ma z nią problemy, a jest wymagana na maturze dla każdego, kto chciałby zostać na przykład lekarzem czy farmaceutą. Ponadto pytania z chemii pojawiają się na egzaminie ósmoklasisty, od którego wyniku zależy to, czy uczeń dostanie się do liceum lub technikum, dlatego odpowiednio napisany podręcznik to podstawa, by pomóc uczniom zrozumieć tę niełatwą dziedzinę wiedzy. 

Chemia Nowej Ery 8 to podręcznik do chemii dla uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej. Jak sam tytuł wskazuje, został wydany przez wydawnictwo Nowa Era, które należy do najpopularniejszych wśród wydawnictw szkolnych podręczników. Książki, zeszyty ćwiczeń i inne pomoce naukowe od wydawnictwa Nowa Era cieszą się znakomitą opinią również wśród nauczycieli. Autorami podręcznika są Jan i Teresa Kulawik oraz Maria Litwin. Są oni specjalistami w dziedzinie chemii, również jej nauczycielami. Mają także doświadczenie w pisaniu podręczników dla uczniów, dlatego można mieć pewność, że podręcznik zawiera wszystkie wytyczne podstawy programowej, jak i jest napisany w sposób przyjazny i zrozumiały dla uczniów. 

Na początku podręcznika znajduje się przypomnienie o tlenkach i wodorotlenkach, które uczniowie poznali już w klasie siódmej. Następnie przypomniany jest również regulamin BHP obowiązujący w pracowni chemicznej. To bardzo ważne informacje, gdyż uczniowie mają tutaj styk z substancjami żrącymi i niebezpiecznymi dla zdrowia, z którymi trzeba w odpowiedni sposób postępować. Następnie mamy rozdziały, każdy na temat innych związków chemicznych. Uczniowie najpierw poznają wszystkie kwasy, a następnie ich sole, węglowodory oraz ich pochodne, czyli alkohole, glicerol, kwasy karboksylowe, estry i aminokwasy. Następnie w podręczniku znajduje się rozdział dotyczący istotnych biologicznie związków, a więc białek, tłuszczów, sacharydów i cukrów. Po wszystkich rozdziałach mamy jeszcze ciekawostki w postaci „Spojrzenie w przeszłość – projekty edukacyjne”. Tutaj uczniowie dowiedzą się o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie chemii oraz osobach, które otrzymały za nie nagrodę Nobla, w tym osiągnięcia polskich chemików, takich jak Maria Skłodowska – Curie. Dodatkowo autorzy zamieścili tu jeszcze historię powstania materiałów pirotechnicznych i wybuchowych. Ten element ma wzbudzić zainteresowanie uczniów przedmiotem i rozbudzić ich pasję do niego. Na końcu znajdują się jeszcze tabele z różnorodnymi ważnymi informacjami, a na tylnej okładce oczywiście układ okresowy pierwiastków. 

Podręcznik jest kolorowy i przejrzysty, napisany zrozumiałym dla uczniów językiem. Każda lekcja składa się z kilku elementów. Jest to oczywiście wiedza – teoretyczna i praktyczna, przekazywana za pomocą tekstu, a także infografik, ilustracji, schematów, tabel czy wykresów. Oprócz tego przy każdym temacie znajdują się ciekawostki w ramce „Chemia wokół nas”. Ponadto jeszcze zamieszczone zostały dodatkowe informacje „Dla dociekliwych” oraz krótkie podsumowania po każdej lekcji „Co warto wiedzieć”. Te elementy mają za zadanie ułatwić uczniom zrozumienie i przyswojenie oraz zapamiętanie i utrwalenie zdobywanej wiedzy. 

Oprócz wiedzy teoretycznej podręcznik jest bogaty w doświadczenia, które można wykonać na lekcjach w pracowni chemicznej. Dokładnie opisane jest, co należy zrobić i jakie powinny być wyniki doświadczenia. Wszystko jest również odpowiednio zilustrowane. Oprócz doświadczeń, do każdej lekcji przypisane są zadania do wykonania. Podsumowania informacji oraz zadania do wykonania w bloku „Sprawdź, czy wiesz… Sprawdź, czy umiesz...” znajdują się także po każdym kolejnym rozdziale. Na końcu podręcznika zaś znajduje się jeszcze obszerne podsumowanie całości materiału z chemii o związkach nieorganicznych oraz organicznych. Na samym końcu umieszczone zostały jeszcze odpowiedzi do wszystkich zadań. Są to jednak suche odpowiedzi, które niewiele mogą uczniom pomóc. Są po to, by uczeń mógł sobie sprawdzić, czy dobrze zrobił zadanie, ale nie pomogą mu zrozumieć dokładnie, o co w zadaniu chodzi. Dlatego na platformie zadania.pl znajdują się rozwiązania wszystkich zadań z tego podręcznika, wraz z objaśnieniami dotyczącymi sposobu rozwiązania zadania. Ułatwi to uczniom wykonywanie prac domowych i pozwoli im zaoszczędzić czas, a przy tym lepiej zrozumieć i zapamiętać przerabiany materiał. Wszystkie zadania i podsumowania znajdujące się w podręczniku „Chemia Nowej Ery 8” mają za zadanie ułatwić uczniom odpowiednie przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty, ponieważ w części matematyczno – przyrodniczej pojawiają się także pytania z chemii. 

„Chemia Nowej Ery 8” to bardzo ciekawy podręcznik, wciągający, pełen ciekawych doświadczeń, ciekawostek z chemicznego świata i przede wszystkim wiedzy, która przyda się później w przyszłości. Chwalą go sobie również nauczyciele, ale i uczniowie powinni korzystać z niego z przyjemnością i bez większych problemów zrozumieć i zaliczyć chemię na dobre oceny. 

Informacje o książce:

Rok wydania

2021

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Jan Kulawik, Teresa Kulawik, Maria Litwin

ISBN

978-83-267-4039-8