Znajdź w dostępnych źródłach obraz Jana Vermeera van Delft Dziewczyna z perłą. Odszukaj także fotografię oryginalnego graffiti nieprzysłoniętego maseczką. Opowiedz, w jaki sposób Banksy nawiązuje do XVII-wiecznego obrazu. Co różni oba dzieła?
Zaloguj się lub stwórz nowe konto
aby zobaczyć zadanie!
Język polski to przedmiot, na którym uczniowie poznają nie tylko własny język, gramatykę i zasady pisowni, ale także poznają polską literaturę i najważniejszych pisarzy czy poetów ucząc się odpowiedniej interpretacji literackich dzieł. Oprócz tego uczniowie poznają zasady pisania różnych form wypowiedzi i piszą je, także na oceny. Wszystko to pojawia się później na egzaminie ósmoklasisty, więc bardzo istotne jest, aby podręcznik do języka polskiego zawierał każdy z tych elementów podstawy nauczania. „Nowe słowa na start! 8” to podręcznik do języka polskiego dla uczniów 8 klasy szkoły podstawowej, wydany przez wydawnictwo Nowa Era.
Podręcznik wydany w 2021 roku, został napisany przez Joanna Kościerzyńska, Joanna Ginter, Katarzyna Łęk, Natalia Bielawska, Monika Iwanowska, Małgorzata Chmiel, Joanna Krzemińska, Joanna Kostrzewa. Podręcznik wypełnia wszystkie założenia podstawy programowej z języka polskiego dla ósmych klas szkół podstawowych. Autorzy podręcznika mają duże doświadczenia w tworzeniu książek i materiałów edukacyjnych dla uczniów różnych roczników, więc „Nowe słowa na start! 8” to podręcznik naprawdę dobrze napisany, który jest w stanie zainteresować uczniów ich ojczystym językiem, a także literaturą.
Na 352 stronach podręcznika znajduje się 6 rozdziałów, które składają się z kilku elementów. Pierwszym elementem każdego rozdziału jest lektura. W każdym rozdziale wspominany jest inny autor i przedstawiane jedno z jego dzieł. Oprócz głównego autora, w każdym rozdziale znajdują się także fragmenty dzieł innych pisarzy i poetów. W każdym rozdziale uczniowie poznają inne formy literackie i nieliterackie, poprzez blok „Szkoła mówienia i pisania”. Oprócz tego w każdym rozdziale znajdują się tematy związane z kulturą „Kształcenie kulturowe”. Każdy rozdział zawiera też tematy dotyczące gramatyki.
W 8 klasie uczniowie poznają wybitnych twórców polskiej i nie tylko polskiej literatury i poezji oraz ich dzieła. W pierwszym rozdziale omówiona została postać Melchiora Wańkowicza oraz lektura „Ziele na kraterze”. Wspomniane jest także inne dzieło tego artysty „Tędy i Owędy”. Ponadto znajdują się tu utwory poetów, takich jak Tadeusz Różewicz czy Jan Sztaudynger. W II rozdziale pojawia się Jan Kochanowski i jego treny. Oprócz tego znajdują się tam utwory wybitnych poetów – Bolesława Leśmiana, Juliusza Słowackiego czy noblistki Wisławy Szymborskiej. III rozdział to już Aleksander Kamiński i „Kamienie na szaniec” oraz wiersze między innymi Jana Twardowskiego. W rozdziale czwartym na uczniów czeka już nasza epopeja narodowa czyli „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, a także „Syzyfowe Prace” Stefana Żeromskiego. W rozdziale piątym wspomniani zostali zagraniczni autorzy wybitnych dzieł, na przykład George Orwell i jego „Folwark zwierzęcy”. W szóstym rozdziale mamy kolejnego geniusza polskiej literatury, a mianowicie Henryka Sienkiewicza i jego „Quo Vadis”. Oprócz niego, wspomniany jest tam również Sławomir Mrożek i „Artysta”. Dodatkowo znajdują się tam jeszcze wiersze Baczyńskiego, czy fragmenty współczesnej już powieści „Alchemik” Paula Coelho. W siódmym rozdziale wspomniani zostali Leszek Kołakowski, Gałczyński czy Miron Białoszewski.
W każdym rozdziale omówiona jest inna forma wypowiedzi. Uczniowie nauczą się o perswazji, wyrażaniu opinii, pisania sprawozdań, recenzji, przemówień, podań, scenariuszy filmowych, a także bardzo ważnych dokumentów, jak CV i list motywacyjny. W bloku kształcenie kulturowe, uczniowie poznają słowo pisane, muzykę, film, komiksy, fotografię oraz media – telewizję i internet. Część gramatyczna zawiera takie informacje, jak grzeczność w języku, odmiany polszczyzny, gwary zawodowe i lokalne, styl wypowiedzi, rodzaje wyrazów, powtórzenie wiadomości o częściach mowy i ortografii, zdaniach, fonetyce, słowotwórstwie, a także ciekawostki o imionach, nazwiskach, nazwach miejscowości oraz najczęstszych błędach językowych.
W każdym rozdziale znajdują się także różne ćwiczenia i zadania do wykonania dla uczniów, związane zarówno z przytaczanymi fragmentami dzieł literackich, pisaniem własnych form wypowiedzi czy gramatyką. Na końcu każdego rozdziału znajduje się jego podsumowanie, które ma na celu ułatwić powtarzanie materiału do sprawdzianów i utrwalenie wiedzy, a także blok zadań do wykonania. Zadania mają różny charakter – są to zarówno zadania do wykonywania indywidualnie, jak i w grupach (dyskusje czy praca w grupach).
Na samym końcu podręcznika znajduje się blok podstawowych informacji „Twój niezbędnik”. Autorzy przypominają w nim o epokach w kulturze, rodzajach literackich oraz tekstów nieliterackich, a także środkach stylistycznych, elementach konstrukcyjnych utworów czy właściwościach tekstów. Podręcznik jest napisany przyjaznym językiem dla uczniów, a bloki tekstu przeplatane są ciekawymi ilustracjami i informacjami przekazywanymi za pomocą różnych form – ramki, infografiki, schematy. Podręcznik jest tak skonstruowany by ułatwić uczniom odpowiednie przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie poznają wszystko, co może pojawić się na egzaminie.
Rok wydania
2021
Wydawnictwo
Nowa Era
Autorzy
Joanna Kościerzyńska, Joanna Ginter, Katarzyna Łęk, Natalia Bielawska, Monika Iwanowska, Małgorzata Chmiel, Joanna Krzemińska, Joanna Kostrzewa
ISBN
978-83-267-4218-7
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 3.3 strona 189
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 13 strona 120
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 7 strona 186
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 4.3 strona 73
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 6 strona 152
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 9 strona 252
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 3 strona 28
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 11 strona 83
Nowe Słowa na start! 8 zadanie Na rozgrzewkę strona 153
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 5 strona 49
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 5 strona 255
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 9 strona 244
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 6 strona 263
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 4.1 strona 173
Nowe Słowa na start! 8 zadanie 7 strona 226