Wybór strony:
Zadania i ich rozwiązania:


Organizmy cechuje zmienność, czyli występowanie różnic pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Cechy gatunkowe są wspólne dla wszystkich osobników, a cechy indywidualne różnią je od siebie. Poniżej podano przykłady cech człowieka.

Puls życia 8 Zadanie 1 strona 4

Rozwiązanie:
a) Uzupełnij tabelę. Wpisz podane cechy do odpowiednich kolumn. b)...
Pokaż więcej...

Puls życia 8 rozwiązania

Nauka biologii nie musi być trudna. Przy odrobinie wysiłku może stać się łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać. A ułatwić to może podręcznik do biologii Puls życia 8. Wydawnictwo Nowa Era już od wielu lat ułatwia i uprzyjemnia uczniom w Polsce naukę biologii. Podręcznik Puls życia 8 jest bardzo pomocny przy wyjaśnieniu wszelkich, trudnych kwestii występujących w nauce biologii. Jasne i konkretne treści, przejrzysta i przyjemna dla oka szata graficzna, to tylko niektóre z zalet tego podręcznika. Nauczyciel, który zdecyduje się wybrać podręcznik Puls życia 8 jako wiodący, może być pewien, że zarówno on, jak i uczniowie tylko na tym skorzystają. 

Uczeń przygotowujący się do lekcji z podręcznikiem Puls życia 8 znajdzie wszystkie potrzebne informacje podane w zrozumiały i łatwy do zapamiętania sposób. Naukę  biologii może też ułatwić kilka pożytecznych rad. Przede wszystkim uczeń powinien pamiętać o tym, by zorganizować sobie odosobnione i wygodne miejsce do nauki w domu. Na biurku nie mogą znajdować się żadne przedmioty, które mogą go dekoncentrować i zajmować mu myśli, odciągając od nauki. Dobrze jest wyposażyć się w kolorowe karteczki do zaznaczania tekstu i zakreślacze do notatek. Kolorowe karteczki ułatwiają znalezienie potrzebnego tematu w podręczniku co usprawni pracę. Natomiast zakreślacze ułatwiają przygotowanie łatwych do zapamiętania notatek. Wiadomo nie od dziś, że zaznaczenie tekstu kolorowym pisakiem ułatwia jego zapamiętanie. Nie polecamy tego sposobu do zaznaczenia tekstu w książce, jednak w zeszycie uczeń ma pełną dowolność w tym zakresie. Jedyne o czym należy pamiętać, to umiar w zaznaczaniu tekstu. Zeszyt zbyt aktywnie zaznaczany robi wrażenie pstrokacizny i utrudni zamiast ułatwić naukę. Lepiej ograniczyć zaznaczanie kolorowymi zakreślaczami do naprawdę ważnych informacji, np. nazwy konkretnych definicji. W ten sposób uczeń łatwiej znajdzie w zeszycie poszukiwaną informację i szybciej ją zapamięta. 

Przy nauce biologii należy również pamiętać o unikaniu zaległości w przerobionym materiale. Biologia jest przedmiotem, którego zakres materiału jest dosyć obszerny. W tym przypadku lekceważenie przedmiotu jest dużym błędem. Każda lekcja to duży zakres tematyczny, duza ilość informacji. Nadrobienie nawet jednej opuszczonej lekcji, czy poprawienie jednej klasówki, może okazać się dużym problemem dla ucznia. Aby tego uniknąć, należy zadbać o dobre przygotowanie do każdej lekcji biologii. Najłatwiej uczyć się biologii partiami, gdyż inaczej ogrom materiału do przyswojenia przytłoczy ucznia. Podczas przygotowywania się do sprawdzianu, materiał do opanowania można sobie rozłożyć na poszczególne dni tygodnia, tak aby nie wkuwać wszystkiego za jednym razem. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby uczeń po każdej lekcji biologii usiadł przy biurku w domu i samodzielnie powtórzył materiał przerobiony na lekcji. W ten sposób uczeń ułatwia sobie naukę, ponieważ łatwiej mu będzie podczas powtórki materiału przypomnieć sobie temat wcześniej zapamiętany.

Za pomocą samodzielnie rysowanych schematów, powtarzania na głos zapamiętanego materiału, wyszukiwania i przyswajania sobie dodatkowych informacji na zadany temat w internecie, można naprawdę wiele skorzystać. Wielu nauczycieli biologii korzysta ze scenariuszy lekcji pozyskanych z internetu, ale przecież uczniowie też mogą znaleźć tam pomoc w nauce. Oglądanie tematycznie dopasowanych do zadanego materiału filmików, znalezionych w internecie, bardzo ułatwi naukę biologii. Oglądanie filmów edukacyjnych nie musi być nudne. W internecie można znaleźć wiele filmów z zakresu biologii, które w sposób ciekawy i zrozumiały, omawiają dany temat. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, gdy uczeń nie bardzo potrafi sobie wyobrazić jak przebiegają omawiane procesy biologiczne. Nawet jeśli uczeń czegoś podczas lekcji nie zrozumiał, może sam poszukać informacji na ten temat. Poza tym podręcznik Puls życia 8 zawiera w sobie wiele odpowiedzi na ewentualne pytania ucznia, dotyczące nauki biologii.

Nieocenioną pomocą w nauce biologii są jego własne notatki z lekcji. Dlatego bardzo ważne jest, aby uczeń zadbał o estetyczne prowadzenie zeszytu z biologii, tak aby samemu ułatwić sobie naukę.

Najlepiej jest, gdy uczeń prowadzi swoje notae notatki, konkretnie podane informacje, zrozumiałe i logiczne schematy, to recepta na przydatny zeszyt do biologii. Uczeń mający taki zeszyt, ma już ułatwioną naukę. Jednak to jeszcze nie wszystko. Biologia to nauka, która wymaga przede wszystkim systematyczności. Uczeń, który regularnie powtarza zadany temat, aktywnie uczestniczy w lekcji, może nie obawiać się niespodziewanej kartkówki. Łatwiej jest przypomnieć sobie temat, który był samodzielnie powtarzany w domu, niż taki, który uczeń pamięta tylko wyrywkowo z lekcji. Dlatego tak ważne jest aktywne uczestniczenie w lekcjach. W ten sposób uczeń nie tylko udowadnia nauczycielowi, że zależy mu na nauce biologii, ale także przyswaja na dłużej większy zakres tematu. Podręcznik Puls życia 8 jest nieoceniony nie tylko w trakcie uczestniczenia w lekcji, ale także stanowi doskonałe kompendium wiedzy do powtarzania materiału.

Informacje o książce:

Rok wydania

2018

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Beata Sągin, Andrzej Boczarowski, Marian Sęktas

ISBN

978-83-267-3282-9