Zadania i ich rozwiązania:


Rozwiązanie:

Teraz egzamin ósmoklasisty. Repetytorium rozwiązania
Książka w trakcie rozwiązywania!

Egzamin ósmoklasisty to ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia. Kończy on naukę w szkole podstawowej, a od jego wyniku zależy dalsza przyszłość uczniów. To głównie wyniki egzaminu decydują o tym, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Matematyka jest jedną z części tego egzaminu. To przedmiot dla wielu osób bardzo trudny i sprawiający problemy. Przede wszystkim właśnie takim osobom wyszło naprzeciw w 2019 roku wydawnictwo Nowa Era, które wydało książkę powtórzeniową „Teraz egzamin ósmoklasisty. Repetytorium” właśnie z matematyki. Na pewno docenią tę pozycję uczniowie, którym pomoże ona uzyskać lepsze wyniki z egzaminu. 

Nowa reforma szkolnictwa, po której zlikwidowano gimnazja i przywrócono ośmioletnią podstawówkę spowodowało, że trzeba było wprowadzić szereg zmian zarówno w programach nauczania każdego przedmiotu, jak i w egzaminach, gdyż egzamin gimnazjalny znów stał się egzaminem ósmoklasisty. Wymogi musiały zostać dostosowane do materiału, jaki da się przerobić przez 8 lat podstawówki, bez jednego roku, jakim była dotąd trzecia klasa gimnazjum. Repetytorium zostało dodatkowo zweryfikowane po pierwszym egzaminie ósmoklasisty i zostały do niego dodane zadania, które pojawiły się na tym egzaminie. 

Przede wszystkim repetytorium zawiera niezbędne, praktyczne informacje dotyczące samego egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Uczniowie dowiedzą się, kiedy egzamin się odbywa, jak długo trwa, a także co można, a czego nie wolno ze sobą na niego zabrać, a co zabrać trzeba (np. linijkę, ołówek itd.,). Jest również informacja z jakiej liczby oraz jakich zadań składa się arkusz egzaminacyjny. Informacje te pomogą uczniom przygotować się do samego pisania egzaminu i przygotować się do jego pisania od strony praktycznej, nie tylko wiedzowej.

Repetytorium ułatwia uczniom przypomnienie sobie oraz uporządkowanie niezbędnej wiedzy teoretycznej. Zawiera bowiem krótkie fragmenty informacji teoretycznych, które są często ujęte w schematy, ułatwiające dodatkowo zapamiętywanie i utrwalenie wiedzy. Umożliwia również wyćwiczenie najważniejszych umiejętności, dzięki licznym, rozwiązanym przykładom oraz odpowiadającym im ćwiczeniom do samodzielnego wykonania przez ucznia. 

Książka zapewnia porządny trening zadaniowy uczniom, ponieważ zawiera bogaty i różnorodny zbiór zadań, jakie pojawiają się na egzaminie, zarówno tych zamkniętych, jak i otwartych. Są to także zadania zaprezentowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a więc zwracają uwagę uczniów na najbardziej reprezentatywne przykładowe zadania egzaminacyjne. 

Ponadto repetytorium zawiera dwa przykładowe arkusze egzaminacyjne, co pozwala uczniom samodzielnie przeprowadzić sobie próbne egzaminy. Arkusze te podsumowują całość powtórzenia. Po ich rozwiązaniu można sprawdzić odpowiedzi i policzyć, ile zdobyło się punktów, co pozwoli ocenić stopień przygotowania do egzaminu.

Nie od dziś wiadomo, że w nauce najważniejsza jest systematyczna praca. Repetytorium „Teraz egzamin ósmoklasisty” pozwala na taką właśnie pracę zarówno w szkole, jak i w domu. Struktura publikacji jest bowiem na tyle przejrzysta, że pracę można łatwo rozłożyć na etapy i uczyć się po trochu każdego dnia. 

Łatwość przyswajania wiadomości zależna jest również od form ich przekazywania. Oprócz krótkich tekstów i schematów, w repetytorium tym znajdują się także przydatne informacje matematyczne w formie plakatowej. Zwracają one uwagę ucznia na wybrane reguły oraz prawidłowości matematyczne. Ponadto w repetytorium dostępne są rozwiązania i odpowiedzi do wszystkich zadań, dzięki czemu uczeń łatwo sprawdzi, czy dobrze zrobił zadania i przeanalizuje to, co zrobił źle, co jeszcze bardziej pomoże mu wszystko zrozumieć i zapamiętać. 

208 stron repetytorium zostało napisane przez matematyka, Jerzego Janowicza. Jest to nazwisko brzmiące bardzo znajomo z innego, wiadomego powodu, co dodatkowo zwraca uwagę. Jerzy Janowicz jednak jest wieloletnim nauczycielem matematyki, a także doradcą metodycznym oraz jednym z głównych organizatorów konkursu „Dolny Śląsk Matematyczny”. Jest również znanym autorem ciekawych książek, publikacji oraz zadań konkursowych i podręcznikowych z matematyki.

„Teraz egzamin ósmoklasisty. Repetytorium” pomoże przede wszystkim słabszym uczniom, którzy muszą bardziej się przyłożyć i spędzić więcej czasu na nauce, przygotować się do egzaminu i zaliczyć go z dobrym wynikiem. Każdy uczeń, który z niego skorzysta, będzie zadowolony z efektów nauki i ćwiczeń z tą książką. Repetytorium to na pewno przyda się teraz, gdy nauka z wiadomych powodów odbywa się zdalnie i nauczyciele nie mogą sami wszystkiego wytłumaczyć i dopilnować. Ponadto wielu uczniów nie ma kogo poprosić o pomoc w nauce w domu, a repetytorium pozwoli na w pełni samodzielną pracę i naukę, bez potrzeby wydawania niemałych pieniędzy na korepetycje. Repetytorium „Teraz egzamin ósmoklasisty” na pewno pomoże w idealnym przygotowaniu się do egzaminu, do którego uczeń podejdzie z o wiele mniejszym stresem. 

Informacje o książce:

Rok wydania

2021

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Jerzy Janowicz

ISBN

978-83-267-4180-7

Popularne zadania z tej książki