Klasa:

Lektury

wybierz epokę:
Ostatnio dodane streszczenia
Ostatnio dodane poradniki:
10 rozwiązań jak przeżyć technikum

Średnie szkoły to dla młodzieży sporo nowych wyzwań, które wiążą się przede wszystkim z nauką, ale również ze zmianą otoczenia oraz znajomych. Nie oznacza to jednak, iż średnia szkoła ma...

Czytaj całość
10 rozwiązań jak przeżyć liceum

Szkoła średnia dla uczniów to często spore wyzwanie. Po wielu latach spędzonych w szkole podstawowej i nawiązaniu nowych przyjaźni muszą opuścić mury dotychczasowej szkoły i udać się do nowego miejsca,...

Czytaj całość
Przeglądaj wszystkie poradniki

Lektury do matury – streszczenia, opracowania i charakterystykę postaci znajdziesz na zadania.pl

Na każdym poziomie edukacji, uczniowie zobowiązani są do regularnego czytania lektur, wierszy i opowiadań. Podczas lekcji języka polskiego, poznają oni takich pisarzy jak: Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Jan Twardowski, Jan Kochanowski, William Szekspir, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Juliusz Słowacki i wielu innych szanowanych poetów i pisarzy, którzy zajmują szczególne miejsce w sercach wszystkich tych, którzy uwielbiają czytać książki wielkich pisarzy. Niestety nie każdy uczeń rozumie treść książek. Niektóre z nich napisane są trudnym, metaforycznym językiem, przez co ich czytanie jest bardzo czasochłonne. W takim przypadku warto zajrzeć na stronę zadania.pl. Uczniowie mogą znaleźć u nas streszczenia lektur, opracowania i charakterystykę postaci. Tego rodzaju materiały z pewnością pomogą zrozumieć treść omawianych w liceum i technikum książek. Zmieniają także postrzeganie postaci, dzięki ich dokładnej charakterystyce. Innymi słowy, streszczenia, opracowania i charakterystyka, pogłębiają wiedzę dzieci i uczniów. Na naszej stronie znajdziesz wybrane lektury szkolne, opowiadania i ich fragmenty, dzięki którym wzbogacisz swoją wiedzę o nowe fakty. Nie wszystkie lektury obowiązkowe są łatwe do zrozumienia. Przykładowo, dzieła Adama Mickiewicza, takie jak pieśni, są pełne metafor. Wielu uczniów ma problem ze zrozumieniem treści i w takim wypadku sięgają oni po szczegółowe opracowania, dzięki którym mogą zapoznać się z tym, co kryje się pod niezrozumiałymi metaforami.

Z naszej strony z chęcią korzystają przede wszystkim maturzyści, którzy chcą odpowiednio przygotować się do egzaminów końcowych. Z opracowaniami i streszczeniami warto zacząć zapoznawać się już kilka miesięcy maturą, ponieważ na lekcjach języka polskiego, każdego roku, omawianych jest mnóstwo lektur. Warto sprawdzić, jakie lektury, opowiadania i wiersze znajdują się na liście lektur szkolnych, aby nie ominąć żadnego dzieła. Tego rodzaju materiały uzupełniające, doskonale sprawdzają się podczas powtórek przed maturą. Każdy autor ma inny styl pisania, a podczas czytania ich dzieł, trzeba zwracać uwagę na każdy, nawet najmniejszy detal. Poznawanie treści światowej literatury w liceum, bądź technikum to nie lada wyzwanie. Warto więc zapoznać z oferowanymi na naszej stronie streszczeniami i opracowaniami. Dzięki nim, zrozumienie treści lektury będzie o wiele łatwiejsze.

Pozytywizm lektury – poszerz swoją wiedzę dzięki opracowaniom i streszczeniom

Pozytywizm to epoka, przypadająca na drugą połowę XIX wieku. W tamtym czasie swoje dzieła tworzyli: Adam Asnyk, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Antoni Sygietyński, czy Eliza Orzeszkowa. Pozytywiści wierzyli w naukę, jako najlepszy sposób na zrozumienie świata. W drugiej połowie XIX wieku wierzono więc, że warto kierować się rozumem, a nie uczuciami. Wśród lektur obowiązkowych nie mogły więc nie znaleźć się dzieła Henryka Sienkiewicza, Elizy Orzeszkowej i Bolesława Prusa. W niektórych przypadkach uczniowie mają prawo do wyboru omawianych dzieł w liceum. Na lekcjach często omawiane są także ich fragmenty, wybrane przez nauczycieli. Dostępne na naszej stronie zadania.pl materiały, służą do utrwalania wiedzy z książki, powieści na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Dzięki opracowaniom i streszczeniom przypomnisz sobie najważniejsze fragmenty książek z drugiej połowy XIX wieku. Tego rodzaju materiały uzupełniające sprawdzą się na każdym etapie edukacji. Ich szczegółowe treści robią na uczniach ogromne wrażenie. Pozwalają również poznać szczegółowo znane wszystkim utwory i ich najważniejsze fragmenty, które znalazły się na obowiązkowej liście utworów lektur szkolnych.

Romantyzm lektury – zapoznaj się z naszymi streszczeniami i opracowaniami.

Romantyzm, którego czas przypadał na przełom XVIII i XIX wieku, przyniósł światu wiele wielkich dzieł literackich. W tym czasie tworzyli tacy pisarze jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Zygmunt Krasiński. Utwory, a także ich fragmenty, dla wielu uczniów są niezrozumiałe. Pełne są metafor i nawiązań do epoki, w czasie której zostały tworzone. Przez maturzystów poznawane są najczęściej w liceum. Ich poznanie jest niezbędne do tego, aby zdać dobrze maturę. Aby dobrze poradzić sobie na maturze, warto zainwestować w książki z naszej oferty. Dzięki nim poznasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, przypomnisz sobie fragmenty dzieł, które były omawiane na lekcjach języka polskiego. Przypomnisz sobie również fragmenty światowej literatury, a to wszystko dla szkół podstawowych, liceów i techników. Wśród książek obowiązkowych znalazły się dziesiątki propozycji. Warto więc sięgnąć do naszego zbioru i sprawdzić, jakie opracowania i streszczenia znajdziesz na naszej stronie.

Oświecenie lektury – poznaj dzieła pisarzy z XVIII wieku

Matura poziom rozszerzony, a może poziom podstawowy? Niezależnie od tego, jaki poziom matury z języka polskiego wybierzesz, to do egzaminów musisz się odpowiednio przygotować. Warto przypomnieć sobie fragmenty lektur, fabułę oraz charakterystykę postaci. Choć uczniowie na bieżąco czytają wszystkie lektury szkolne, wybrane opowiadania lub ich fragmenty, nie są w stanie ich wszystkich dokładnie zapamiętać. Nigdy nie wiadomo, które lektury obowiązkowe mogą pojawić się na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Nie każdą książkę z liceum uczeń jest w stanie zapamiętać w całości. Lektury szkolne są zazwyczaj bardzo wymagające, a niektóre ich fragmenty trudne do zrozumienia. Jeśli po przeczytaniu lektury nadal czujemy niedosyt wiedzy, warto sięgnąć po streszczenie lub opracowanie lektur omawianych w roku szkolnym. Masz problem ze zrozumieniem „Dziadów” Adama Mickiewicza? Niektóre fragmenty lektury są dla Ciebie kompletnie niezrozumiałe? Naszą rolą jest dzielenie się z uczniami materiałami, dzięki którym lektury będą o wiele łatwiejsze do zrozumienia.