Card image cap

10 rozwiązań jak przeżyć liceum

Szkoła średnia dla uczniów to często spore wyzwanie. Po wielu latach spędzonych w szkole podstawowej i nawiązaniu nowych przyjaźni muszą opuścić mury dotychczasowej szkoły i udać się do nowego miejsca, często całkowicie dla nich obcego i bez znanych im z wcześniejszej szkoły osób. bywa że uczniowie decydują się podjąć naukę w szkole średniej w innym mieście, tym samym pozostawiając z sobą przyjaciół i z koniecznością zawarcia nowych znajomości i przyjaźni. Nie oznacza to jednak, że nowa szkoła musi być pasmem problemów, można sobie doskonale poradzić z aklimatyzacją w nowym miejscu, stosując kilka niezbyt skomplikowanych zasad.

1 – szanuj swój czas

Szkoła średnia dla wielu osób jest ostatnim etapem swoistej beztroski przed wejściem w dorosłe życie. Dlatego też niektórzy rzucają się nie tylko w wir nauki, ale również dodatkowych zajęć czy starają się uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach szkolnych czy klasowych. Z biegiem czasu doprowadza to do sytuacji, w której zabraknie im czasu na codzienne czynności, dlatego też od początku należy szanować swój czas. Odpowiednie jego zaplanowanie pozwala bez stresu przejść przez kolejny etap nauki i sprawić, aby ze szkoły średniej pozostały ciekawe wspomnienia. Liceum zalicza się do tych szkół średnich, w których często królują kierunki humanistyczne i organizowanych jest wiele dodatkowych spotkań czy zajęć.

2 – dodatkowe zajęcia? Tylko te interesujące

Uczestnictwo w dodatkowych zajęciach czy kółkach zainteresowań organizowanych w szkole to sposób nie tylko na zdobycie nowych znajomości, ale również bardzo często na znaczne poszerzenie swojej wiedzy. Jednak warto wybierać takie, które ucznia naprawdę interesują. Oczywiście dobrym pomysłem jest skorzystanie z zaproszeń na różnorodne spotkania, jednak nie ma konieczności uczestniczenia w nich na siłę, gdyż zamiast dawać przyjemność i pozwolić nabyć nowej wiedzy mogą być jedynie obciążeniem dla umysłu. Często uczniowie uważają, że uczestnictwo w dodatkowych zajęciach pozwoli im zdobyć lepsze notowania u nauczycieli czy też dodatkowe punkty na przyszłość. Należy jednak przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”, aby wyciągnąć z nich jak najwięcej korzyści. Trzeba również uwzględnić godziny ewentualnych zajęć dodatkowych i godziny zajęć lekcyjnych, jak również uwzględnić konieczność odrabiania prac domowych.

3 – daj się poznać

Wielu uczniów jako pierwszy problem w nowej szkle wskazuje przede wszystkim brak przyjaciół i znajomych. Jednakże warto sobie uświadomić, że nie ma sposobu na to, aby wszyscy wszystkich lubili. Żeby jednak zdobyć nowych znajomych warto dać się poznać, jednak nie zapominając o tym, aby przede wszystkim być sobą. Nowe znajomości można zawierać na kółkach zainteresowań, na przerwach – niemalże wszędzie. Obecnie uczniowie często korzystają z portali społecznościowych, na których organizowane są grupy skupiające uczniów danej szkoły czy nawet klasy. To bardzo dobra możliwość na zawarcie nowych znajomości a być może nawet nowych przyjaźni na długi czas.

4 – zdecyduj co chcesz robić po szkole

Dla uczniów bardzo ważne jest to, aby uświadomili sobie, co będą chcieli robić po szkole średniej. Obecnie większość z nich wybiera się na studia, jednak duża ilość różnorodnych kierunków sprawia, że często wymagają one od nich wiedzy na różnym poziomie. Określając to, co chcą robić w przyszłości o wiele lepiej mogą określić sposób nauki w średniej szkole jak również uczestnictwo w dodatkowych zajęciach. Na przykład medycyna to jeden z tych kierunków studiów, który wymaga dobrej znajomości biologii, dlatego ci uczniowie, którzy zamierzają ją studiować powinni do nauki właśnie tego przedmiotu lepiej się przyłożyć. Dobre oceny ze szkoły średniej mogą okazać się bardzo dobrą wizytówką i znacznie pomóc w rekrutacji na wymarzony kierunek studiów. Trzeba sobie również uświadomić, iż ważny jest cały czas nauki a nie tylko ostatni rok i oceny z egzaminu maturalnego.

5 – odpowiednie planowanie zajęć

Szkoła średnia to na pewno znacznie więcej nauki niż w szkole podstawowej. Ponadto uczniowie poza szkołą i zajęciami dodatkowymi chcą mieć także czas dla siebie i swoich przyjaciół. Dlatego odpowiednie planowanie czasu jest niezwykle istotne. Na pewno wszystko powinno opierać się przede wszystkim na palnie zajęć szkolnych. Najlepiej przyjąć pewien schemat, czyli na przykład odrabianie lekcji zaraz po powrocie do domu, dzięki czemu można wygospodarować znacznie więcej czasu na spotkania z przyjaciółmi i relaks. Nie powinno się odkładać odrabiania prac domowych czy przygotowania do czekających prac klasowych na rzecz spotkania ze znajomymi. Może to doprowadzić do sytuacji, w której na odpowiednie przygotowanie do czekających szkolnych wyzwań zostanie bardzo mało czasu. Właściwe planowanie czasu jest szczególnie ważne w ostatnich latach nauki, kiedy to zbliżają się istotne egzaminy.

6 – słuchać nauczycieli

Aby poradzić sobie w szkole trzeba słuchać nauczycieli i tego, co starają się przekazać na lekcjach. Nie od dzisiaj wiadomo, że nie każdy przedmiot jest lubiany przez uczniów, jednak nawet jeśli mowa o dość nielubianych przedmiotach dobrze jest słuchać uważnie na lekcjach. W ten sposób o wiele więcej wiadomości może zostać w głowie, co tym samym ogranicza czas, jaki trzeba poświęcić na samodzielną naukę. Plan nauki szkół średnich jest bowiem tak opracowany, że uczniowie muszą przyswoić wiedzę z wielu dziedzin, bez możliwości rezygnacji z zajęć. Nauczyciele podczas zajęć korzystają z wybranych przez siebie podręczników, dlatego uczniowie powinni je posiadać i starać się z nich korzystać w taki sposób, jak to wskazuje nauczyciel. Dzięki temu będą mogli znacznie szybciej wyszukać niezbędne dla nich informacje, każdy podręcznik bowiem, pomimo tego, że zawiera te same podstawy programowe, często jest napisany w całkiem odmienny sposób.

7 – korzystać z podręczników i innych książek

Podręczniki to nieodzowny element nauki szkolnej. Nauczyciele realizują określoną przez ministerstwo podstawę programową korzystając z podręczników które sami wybiorą. Dlatego bywa tak, że uczniowie różnych szkół mogą korzystać z odmiennych podręczników. Zazwyczaj każdy nauczyciel przez cały tok nauki wykorzystuje podręczniki tego samego wydawnictwa, które są napisane w podobny sposób. Ich odpowiedni wybór jest ważny szczególnie jak chodzi o podręczniki do przedmiotów ścisłych, jak na przykład matematyka. Podręcznik https://www.zadania.pl/matematyka/ksiazka/7/matematyka-2-zakres-podstawowy-i-rozszerzony-reforma-2019 to jeden z częściej wybieranych, ze względu na zawarte w nim informacje i bardzo łatwy sposób ich podania dla uczniów.

8 – dodatkowe pomoce szkolne

Dobrze jest korzystać z dodatkowych pomocy, jak na przykład zbiorów zadań czy zeszytów ćwiczeń. Gdy nauczyciele wybierają takie pozycje jak: https://www.zadania.pl/matematyka/ksiazka/10/matematyka-z-plusem-1-zakres-rozszerzony-reforma-2019 na obowiązkowe podręczniki, uczniowie mogą korzystać również z zeszytów ćwiczeń, dostępnych do nich. Często korzystanie z nich zalecają również sami nauczyciele, ponieważ są w stanie poszerzyć wiedzę uczniów i znacznie lepiej utrwalić nowo nabywaną wiedzę. Dla uczniów takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ przyswajając większość wiedzy na zajęciach nie muszą przeznaczać zbyt wiele czasu w domu na powtarzanie materiału. Dzięki temu  mogą mieć więcej czasu na rozrywkę.

9 – wykorzystywać wolne dni

Nauka jest istotna, jednak warto czasem od niej odpocząć. Wolne dni czy przerwy świąteczne lub ferie dobrze jest wykorzystać przede wszystkim na wypoczynek. Zregenerowany organizm i umysł pozwalają wrócić do szkoły z nowymi siłami i nową energia na naukę.

10 – baw się dobrze

Szkoła powinna być nie tylko miejscem, w którym uczniowie napotykają same trudy, ale również takim, gdzie mogą się dobrze bawić z przyjaciółmi. Warto więc starać się dostrzegać pozytywy w szkole, zajęciach dodatkowych czy życiu towarzyskim. Potraktowanie szkoły jako miejsca również na dobrą zabawę i zdobywanie nowych doświadczeń z pewnością może okazać się niezwykle pomocne i przede wszystkim znacznie zwiększyć radość płynącą z nauki.

Gotowe rozwiązania wszystkich podręczników szkolnych!

Szukasz rozwiązania zadania z matematyki, chemii, fizyki, biologii? Dobrze trafiłeś!
Wszystkie rozwiązania, wszystkich podręczników wszystkich klas w jednym miejscu!
Znajdź swoje zadanie i ciesz się gotowym rozwiązaniem!

Przeglądaj rozwiązane zadania!
Podobne wpisy na blogu:
10 rozwiązań jak przeżyć technikum

Średnie szkoły to dla młodzieży sporo nowych wyzwań, które wiążą się przede wszystkim z nauką, ale również ze zmianą otoczenia oraz znajomych. Nie oznacza to jednak, iż średnia szkoła ma...

Czytaj całość
10 sposobów by lepiej przygotować się do egzaminów

Egzaminy w szkole, bez względu na poziom nauki, zawsze wiążą się ze stresem dla uczniów. Nie dziwi więc fakt, że poszukują oni dobrych sposobów na to, aby przygotować się do...

Czytaj całość
10 metod przyspieszających rozwiązywanie zadań domowych

Niemal wszyscy uczniowie zapytani o to, czego najbardziej nie lubią w toku nauki wskażą zadania domowe. Często skarżą się, że ich rozwiązywanie zabiera im bardzo wiele czasu, dlatego po szkole...

Czytaj całość