Card image cap

10 rozwiązań jak przeżyć technikum

Średnie szkoły to dla młodzieży sporo nowych wyzwań, które wiążą się przede wszystkim z nauką, ale również ze zmianą otoczenia oraz znajomych. Nie oznacza to jednak, iż średnia szkoła ma być jedynie pasmem problemów, można sobie doskonale poradzić dzięki właściwemu zarządzaniu czasem jak również planowaniu zajęć. Zastosowanie kilku prostych zasad może sprawić, że nauka w szkole średniej będzie znacznie przyjemniejsza, a nawiązywanie przyjaźni o wiele łatwiejsze, co pozwala przetrwać szkołę.

1- szkoła to nie tylko nauka

 Z pewnością  szkoła średnia jest ważnym etapem w nauce, jednakże młodzież powinna pamiętać również o tym, że szkoła to nie tylko nauka, powinna to być również dobra zabawa i mile spędzony czas. Takie nastawienie pozwala znacznie łatwiej przejść przez szkołę średnią, a poza tym nabyć bardzo wiele nowych informacji i odpowiednią dawkę wiedzy. Przyjmowanie nauki podchodząc do niej czasem w formie zabawy z pewnością dla wielu uczniów będzie doskonałym rozwiązaniem. Szkoły również dostrzegają, iż takie podejście jest dla uczniów często o wiele lepszym rozwiązaniem i dzięki temu mogą osiągnąć więcej.

2 – poznać nowych znajomych

O ile szkoły podstawowe wybierają dzieciom rodzice i najczęściej są to te najbliższe miejsca zamieszkania, o tyle szkoły średnie wybierane są całkiem odmiennie. Tutaj bowiem decyduje przede wszystkim kierunek nauki, wielu uczniów wybiera technikum ze względu na to, jakie możliwości otwiera przed nimi ich skończenie. Ponadto szkół średnich jest mniej niż szkół podstawowych, szczególnie uczniowie z niewielkich miejscowości często wyjeżdżają dalej, aby móc kontynuować naukę. Bardzo często zdarza się, iż w nowej szkole nie znają nikogo, dlatego muszą nawiązać nowe znajomości. Nie powinno to być zbyt dużym problemem, dzisiaj w bardzo dużym stopniu ułatwiają to środki masowej komunikacji takie jak portale społecznościowe.

3- skupić się na najważniejszych przedmiotach

Mówi się, iż wszystkie przedmioty w szkole średniej są ważne, jednak wszyscy uczniowie przyznają, że nie lubią wszystkiego, czego uczą się w szkole. Bywa że niektóre interesują ich bardziej niż inne lub chcą mieć z nich dobre oceny ze względu na to, co chcą robić w dalszej przyszłości i na przykład na jaki kierunek studiów się wybierają. Oczywiście chodzenie na wszystkie zajęcia w szkole są obowiązkowe i uczniowie nie mogą samodzielnie z nich rezygnować. Jeśli kogoś interesują bardziej niektóre z przedmiotów i chcą się o wiele więcej dowiedzieć, mogą korzystać z kółek zainteresowań czy zajęć dodatkowych, które organizowane są w każdej szkole. Ponadto można korzystać również z dodatkowych książek czy zestawów ćwiczeń, które pozwalają na zdobycie znacznie szerszej wiedzy z konkretnych tematów.

4 – słuchać na wszystkich zajęciach

Pomimo tego, że nie wszystkie zajęcia są interesujące dla uczniów, to jednak słuchając uważnie również na tych, które nie są w ich kręgu zainteresowań mogą znacznie lepiej zapamiętać przekazywane wiadomości. Dzięki temu mogą sobie oszczędzić sporo czasu, przede wszystkim tego który musieliby potem poświęcić na samodzielne zdobywanie brakującej wiedzy. Zaoszczędzony czas można przeznaczyć na przykład na spotkania ze znajomymi czy też inne zajęcia. Przyjęcie takiej taktyki od początku nauki w szkole średniej pomaga w kolejnych latach, gdzie materiału do przyswojenia jest o wiele więcej i w związku z tym jest znacznie trudniej znaleźć właściwe rozwiązanie, aby sobie pomóc.

5 – plan działania na przyszłość

Wbrew temu co się może wydawać, określenie planu działania na kolejne lata a przede wszystkim własnej przyszłości jest bardzo dobrym sposobem na poradzenie sobie z trudami szkoły średniej. Obecnie większość absolwentów szkół średnich planuje kolejny etap nauki na studiach, jednak w zależności od kierunku są inne wymagania dotyczące tego, jakie przedmioty są najistotniejsze i jakie wymagania mają uczelnie. Jeśli uczeń określi, gdzie chciałby widzieć siebie w przyszłości, łatwiej będzie mu się skupić na nauce i wybranych jej aspektach. Niektóre kierunki studiów uznawane są jako trudne, i przygotowanie do nich rozpoczyna się właśnie w szkole średniej, gdzie zdobywa się niezbędną do dalszej edukacji wiedzę.

6 – szkoła, prace domowe – jak to pogodzić?

Szkoła średnia to znacznie więcej nauki niż w szkole podstawowej, dotyczy to nie tylko ilości zajęć ale również większej ilości prac domowych jak również ich znacznie większego stopnia trudności. Dlatego już od pierwszych dni nauki w szkole średniej warto opracować sobie własny plan działania, który pozwoli odpowiednio ułożyć kolejne dni tak, aby na wszystko starczyło czasu. Ważne jest odrabianie prac domowych tak, aby nie zostawiać ich na później tylko wykonywać je jak najszybciej, co pozwala odrabiać je o wiele szybciej. Wykonywanie zadań domowych tego samego dnia sprawia bowiem że w głowie pozostaje więcej wiedzy z bieżącej lekcji i tym samym znacznie łatwiej jest wykonać zadane prace domowe. Odkładanie ich powoduje kumulację ilości zadań na kolejne dni, co powoduje przemęczenie oraz może kończyć się brakiem wykonania wszystkich zadań.

7 – odpoczywaj kiedy to możliwe

Wypoczynek jest tak samo ważny jak nauka, dlatego każda chwila, która można na niego wykorzystać powinna być przeznaczona właśnie na relaks. Umysł musi co pewien czas odpowiednio odpocząć, dzięki czemu można wrócić do nauki z nowymi siłami i w znacznie lepszej formie psychicznej. Uczniowie w czasie roku szkolnego maja kilka możliwości dłuższego odpoczynku, jak na przykład wakacje, ferie zimowe czy przerwy świąteczne. Jeśli to możliwe, również soboty czy niedziele jako dni wolne od szkoły powinny być przeznaczane na odpoczynek.

8 – korzystaj z książek i innych pomocy

Podstawą nauki każdego przedmiotu w szkole z pewnością są odpowiednio dobrane podręczniki. Sposób przekazywania w nich informacji jest bardzo ważny, ponieważ pomaga to uczniom na zdobycie odpowiedniej dawki wiedzy. Bardzo ważne jest to w przypadku podręczników do przedmiotów ścisłych, jednak również takie jak https://www.zadania.pl/jezyk-polski/ksiazka/61/ponad-slowami-3-zakres-podstawowy-i-rozszerzony-cz-2-reforma-2019 mają duże znaczenie w nauce. Uczniowie mogą sięgać nie tylko po podstawowe podręczniki wskazane przez nauczycieli, ale również pozycje takie jak na przykład zbiory zadań czy zeszyty ćwiczeń. Nie zawsze są one wskazane jako pozycje obowiązkowe, jednakże jeśli ktoś chce znacznie poszerzyć swoja wiedzę może z nich korzystać. Szczególnie podręczniki w ostatnich klasach są istotne, gdyż zwierają wiele powtórzeń niezbędnych informacji. Z przedmiotów ścisłych pozycje takie jak https://www.zadania.pl/matematyka/ksiazka/59/matematyka-3-zakres-podstawowy-i-rozszerzony-reforma-2019 to niezwykle bogate pozycje, które pozwalają uczniom nabyć wielu wiadomości.

9 – korzystaj z pomocy

Szkoła średnia to bardzo wiele problemów, z których nauka jest wskazywana jako najważniejszy. Dlatego też warto korzystać z pomocy i o nią prosić, jeśli jest potrzebna. Może to dotyczyć tak samo nauki jak również innych spraw związanych  z życiem szkoły. Uczniowie mogą liczyć nie tylko na siebie nawzajem, ale mogą również zwrócić się o nią do nauczycieli jak również pedagoga szkolnego. Bywa, że problem ucznia nie jest skomplikowany, wymaga jedynie odpowiedniej reakcji ze strony właściwych osób. Z pewnością przede wszystkim jak chodzi o problemy w nauce, warto skorzystać z tego, co mają do zaoferowania koledzy, zwłaszcza ci, którzy chodzą do wyższych klas.

10 – bez stresu

Szkoła to na pewno duży stres, jednak warto potraktować to czasem mniej poważnie. Przede wszystkim należy się pogodzić z egzaminami czy tym, że na końcu nauki czeka egzamin maturalny, a w przypadku szkół takich jak technikum również egzamin zawodowy. Dlatego dobrze jest, jeśli to uczniowie wybiorą sobie szkołę pod katem tego, co ich najbardziej interesuje. Bywa, że rodzice wskazują dzieciom kierunek nauki i zapisują je do określonych szkół, jednak okazuje się, że uczniowie nie mają do tych kierunków żadnych predyspozycji i nauka idzie im bardzo opornie.

Gotowe rozwiązania wszystkich podręczników szkolnych!

Szukasz rozwiązania zadania z matematyki, chemii, fizyki, biologii? Dobrze trafiłeś!
Wszystkie rozwiązania, wszystkich podręczników wszystkich klas w jednym miejscu!
Znajdź swoje zadanie i ciesz się gotowym rozwiązaniem!

Przeglądaj rozwiązane zadania!
Podobne wpisy na blogu:
10 rozwiązań jak przeżyć liceum

Szkoła średnia dla uczniów to często spore wyzwanie. Po wielu latach spędzonych w szkole podstawowej i nawiązaniu nowych przyjaźni muszą opuścić mury dotychczasowej szkoły i udać się do nowego miejsca,...

Czytaj całość
10 sposobów by lepiej przygotować się do egzaminów

Egzaminy w szkole, bez względu na poziom nauki, zawsze wiążą się ze stresem dla uczniów. Nie dziwi więc fakt, że poszukują oni dobrych sposobów na to, aby przygotować się do...

Czytaj całość
10 metod przyspieszających rozwiązywanie zadań domowych

Niemal wszyscy uczniowie zapytani o to, czego najbardziej nie lubią w toku nauki wskażą zadania domowe. Często skarżą się, że ich rozwiązywanie zabiera im bardzo wiele czasu, dlatego po szkole...

Czytaj całość