<
17 21
Zadania i ich rozwiązania:


Podaj dwa przykłady obrazujące kolejne stopnie organizacji naszego ciała. Rozpocznij od najniższego poziomu. 

Rozwiązanie:

Biologia na czasie 2. Zakres podstawowy. Reforma 2019 rozwiązania

Biologia to ważna dziedzina wiedzy, która pomaga poznać wszystkie organizmy żyjące na naszej planecie. Biologia uczy jednak nie tylko o roślinach, zwierzętach i drobnoustrojach, ale także o nas, ludziach i naszym ciele. „Biologia na czasie 2” to podręcznik dla II klasy liceum oraz technikum, zawierający właśnie wiedzę dotyczącą człowieka. Jest to jeden z najnowszych podręczników, wydany w 2020 roku, po reformie w 2019, kiedy przestały istnieć gimnazja. W czasie istnienia gimnazjów, uczniowie mieli dodatkowy rok nauki (III klasa gimnazjum), natomiast 7 i 8 klasa podstawówki, to dawna I i II gimnazjum. Oznaczało to konieczność zmian w programach nauczania i stworzenia nowych podręczników zarówno dla ostatnich roczników podstawówki, jak i uczniów szkół średnich. Dlatego właśnie powstał ten podręcznik. Wydało go jedno z najbardziej znanych i cenionych wydawnictw podręczników szkolnych – Nowa Era. 

Biologia na czasie 2, to książka zawierająca niezbędną, podstawową wiedzę o anatomii człowieka. Z jej pomocą uczniowie poznają budowę i funkcjonowanie własnych organizmów. Pomaga to zrozumieć, w jaki sposób działa nasz organizm i dlaczego potrafimy tak wiele rzeczy. Oprócz tego, z książki można dowiedzieć się skąd w ogóle bierzemy się na świecie i jak rozwijamy się przez całe nasze życie. Jak to jest, że czujemy, widzimy, słyszymy, chodzimy? Dlaczego jesteśmy w stanie uczyć się nowych rzeczy? W jaki sposób zapamiętujemy? Na te i na wiele więcej innych pytań ten podręcznik daje odpowiedzi, jak na tacy. 

Ponadto książka pomoże także poznać choroby, jakie mogą nas dotknąć wraz z ich objawami, sposobami diagnostyki czy profilaktyką i sposobami leczenia. Można dowiedzieć się z niej, dlaczego coś nas boli, dlaczego źle się czujemy, jak dochodzi do zakażeń, zachorowań i skąd te choroby się biorą, bo przecież każda ma jakieś przyczyny. Książka zawiera również podstawy genetyki, co pozwala zrozumieć proces dziedziczenia wyglądu i innych cech po rodzicach, a także proces powstawania wad i chorób genetycznych. Podręcznik odwołuje się również do życia codziennego, poprzez tematy, które zostały poruszone w elementach „O tym się mówi”, a także „Bliżej życia”. 

Treść w tym podręczniku to nie lawina niekończącego się tekstu napisanego drobnym maczkiem. Autorzy zadbali o to, by wszystkie zagadnienia były omówione ze szczegółami, a jednocześnie w ciekawy sposób. Oprócz tekstu, który zawiera pogrubienia czy wypunktowania, w podręczniku znajduje się wiele ilustracji oraz infografik. Informacje są przedstawione między innymi w tabelach, na wykresach, schematach czy po prostu w ramkach. To sprawia, że podręcznik jest kolorowy i miło się go przegląda oraz czyta. To ważne dla uczniów, którzy łatwo potrafią się znudzić, jeśli podręcznik nie jest atrakcyjny wizualnie. 

Autorzy podręcznika pomyśleli także o elementach pomocnych w nauce i zapamiętywaniu. Przykładowo, element zatytułowany „Jest na to sposób” pokazuje, jak łatwo zapamiętać ważne informacje. Dodatkowo po każdej lekcji, a także po każdym dziale zamieszczone jest jej podsumowanie, dzięki czemu szybko i w prosty sposób można powtórzyć materiał do kartkówki, ustnej odpowiedzi czy sprawdzianu. Oprócz podsumowania, w podręczniku znajdują się zadania powtórzeniowe do rozwiązania, co także pomaga zapamiętać wszystkie niezbędne szczegóły. 

Znajdujące się w podręczniku zadania powtórzeniowe często stają się zadaniami domowymi, zadawanymi przez nauczycieli. Na platformie zadania.pl dostępne są gotowe rozwiązania tych zadań, dzięki czemu szybko i sprawnie można odrobić pracę domową i zająć się czymś innym. Szybkie odrobienie zadań z biologii da więcej czasu na skupienie się nad, na przykład, matematyką, która sprawia większe problemy albo nad przedmiotem, z którego następnego dnia ma być sprawdzian. Zachęcamy do korzystania z naszych rozwiązanych zadań, które są nieocenioną pomocą dla każdego ucznia, któremu brakuje czasu, a jak wszyscy wiemy, w liceum czy technikum nauki jest naprawdę bardzo dużo. 

Podręcznik „Biologia na czasie 2” to jedna z części sprawdzonej i bardzo cenionej serii podręczników szkolnych. Wzbogacenie książki o nowe rozwiązania, które ułatwiają zapamiętywanie i przyswajanie zawartych w niej wiadomości, pozwala uczniom jeszcze lepiej przygotować się nie tylko do sprawdzianów, ale również do egzaminu maturalnego, zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym. Maturę z biologii nie każdy musi zdawać, jednak dla osób chcących studiować medycynę lub inny kierunek związany z tym przedmiotem jest to konieczność. Podręcznik bardzo pomoże uczniom w dzisiejszych, trudnych czasach, kiedy większość pracy muszą wykonywać samodzielnie w domu, a nasze rozwiązane zadania z tego podręcznika będą dodatkową pomocą. „Biologia na czasie” to jeden z najlepszych podręczników dla licealistów i uczniów techników, stosowany powszechnie w szkołach ponadpodstawowych. To ogrom ciekawej i niezbędnej wiedzy, zmieszczonej na 328 stronach książki oraz niewątpliwa przyjemność nauki. 

Informacje o książce:

Rok wydania

2020

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Anna Helmin, Joanna Holeczek

ISBN

978-83-267-3856-2

Rodzaj książki

Podręcznik