17 21
Zadania i ich rozwiązania:


Podaj dwa przykłady obrazujące kolejne stopnie organizacji naszego ciała. Rozpocznij od najniższego poziomu. 

Rozwiązanie:
Obraz kolejnych stopni organizacji naszego ciała przedstawiają poniższe schematy:pęcherzyk płucny...
Pokaż więcej...

Biologia na czasie 2. Zakres podstawowy. Reforma 2019 rozwiązania

Biologia to ważna dziedzina wiedzy, która pomaga poznać wszystkie organizmy żyjące na naszej planecie. Biologia uczy jednak nie tylko o roślinach, zwierzętach i drobnoustrojach, ale także o nas, ludziach i naszym ciele. „Biologia na czasie 2” to podręcznik dla II klasy liceum oraz technikum, zawierający właśnie wiedzę dotyczącą człowieka. Jest to jeden z najnowszych podręczników, wydany w 2020 roku, po reformie w 2019, kiedy przestały istnieć gimnazja. W czasie istnienia gimnazjów, uczniowie mieli dodatkowy rok nauki (III klasa gimnazjum), natomiast 7 i 8 klasa podstawówki, to dawna I i II gimnazjum. Oznaczało to konieczność zmian w programach nauczania i stworzenia nowych podręczników zarówno dla ostatnich roczników podstawówki, jak i uczniów szkół średnich. Dlatego właśnie powstał ten podręcznik. Wydało go jedno z najbardziej znanych i cenionych wydawnictw podręczników szkolnych – Nowa Era. 

Biologia na czasie 2, to książka zawierająca niezbędną, podstawową wiedzę o anatomii człowieka. Z jej pomocą uczniowie poznają budowę i funkcjonowanie własnych organizmów. Pomaga to zrozumieć, w jaki sposób działa nasz organizm i dlaczego potrafimy tak wiele rzeczy. Oprócz tego, z książki można dowiedzieć się skąd w ogóle bierzemy się na świecie i jak rozwijamy się przez całe nasze życie. Jak to jest, że czujemy, widzimy, słyszymy, chodzimy? Dlaczego jesteśmy w stanie uczyć się nowych rzeczy? W jaki sposób zapamiętujemy? Na te i na wiele więcej innych pytań ten podręcznik daje odpowiedzi, jak na tacy. 

Ponadto książka pomoże także poznać choroby, jakie mogą nas dotknąć wraz z ich objawami, sposobami diagnostyki czy profilaktyką i sposobami leczenia. Można dowiedzieć się z niej, dlaczego coś nas boli, dlaczego źle się czujemy, jak dochodzi do zakażeń, zachorowań i skąd te choroby się biorą, bo przecież każda ma jakieś przyczyny. Książka zawiera również podstawy genetyki, co pozwala zrozumieć proces dziedziczenia wyglądu i innych cech po rodzicach, a także proces powstawania wad i chorób genetycznych. Podręcznik odwołuje się również do życia codziennego, poprzez tematy, które zostały poruszone w elementach „O tym się mówi”, a także „Bliżej życia”. 

Treść w tym podręczniku to nie lawina niekończącego się tekstu napisanego drobnym maczkiem. Autorzy zadbali o to, by wszystkie zagadnienia były omówione ze szczegółami, a jednocześnie w ciekawy sposób. Oprócz tekstu, który zawiera pogrubienia czy wypunktowania, w podręczniku znajduje się wiele ilustracji oraz infografik. Informacje są przedstawione między innymi w tabelach, na wykresach, schematach czy po prostu w ramkach. To sprawia, że podręcznik jest kolorowy i miło się go przegląda oraz czyta. To ważne dla uczniów, którzy łatwo potrafią się znudzić, jeśli podręcznik nie jest atrakcyjny wizualnie. 

Autorzy podręcznika pomyśleli także o elementach pomocnych w nauce i zapamiętywaniu. Przykładowo, element zatytułowany „Jest na to sposób” pokazuje, jak łatwo zapamiętać ważne informacje. Dodatkowo po każdej lekcji, a także po każdym dziale zamieszczone jest jej podsumowanie, dzięki czemu szybko i w prosty sposób można powtórzyć materiał do kartkówki, ustnej odpowiedzi czy sprawdzianu. Oprócz podsumowania, w podręczniku znajdują się zadania powtórzeniowe do rozwiązania, co także pomaga zapamiętać wszystkie niezbędne szczegóły. 

Znajdujące się w podręczniku zadania powtórzeniowe często stają się zadaniami domowymi, zadawanymi przez nauczycieli. Na platformie zadania.pl dostępne są gotowe rozwiązania tych zadań, dzięki czemu szybko i sprawnie można odrobić pracę domową i zająć się czymś innym. Szybkie odrobienie zadań z biologii da więcej czasu na skupienie się nad, na przykład, matematyką, która sprawia większe problemy albo nad przedmiotem, z którego następnego dnia ma być sprawdzian. Zachęcamy do korzystania z naszych rozwiązanych zadań, które są nieocenioną pomocą dla każdego ucznia, któremu brakuje czasu, a jak wszyscy wiemy, w liceum czy technikum nauki jest naprawdę bardzo dużo. 

Podręcznik „Biologia na czasie 2” to jedna z części sprawdzonej i bardzo cenionej serii podręczników szkolnych. Wzbogacenie książki o nowe rozwiązania, które ułatwiają zapamiętywanie i przyswajanie zawartych w niej wiadomości, pozwala uczniom jeszcze lepiej przygotować się nie tylko do sprawdzianów, ale również do egzaminu maturalnego, zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym. Maturę z biologii nie każdy musi zdawać, jednak dla osób chcących studiować medycynę lub inny kierunek związany z tym przedmiotem jest to konieczność. Podręcznik bardzo pomoże uczniom w dzisiejszych, trudnych czasach, kiedy większość pracy muszą wykonywać samodzielnie w domu, a nasze rozwiązane zadania z tego podręcznika będą dodatkową pomocą. „Biologia na czasie” to jeden z najlepszych podręczników dla licealistów i uczniów techników, stosowany powszechnie w szkołach ponadpodstawowych. To ogrom ciekawej i niezbędnej wiedzy, zmieszczonej na 328 stronach książki oraz niewątpliwa przyjemność nauki. 

Informacje o książce:

Rok wydania

2020

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Anna Helmin, Joanna Holeczek

ISBN

978-83-267-3856-2