20
Zadania i ich rozwiązania:


Odczytaj właściwości substancji z piktogramów umieszczonych na naczyniach laboratoryjnych. 

Rozwiązanie:

To jest chemia 1. Zakres podstawowy. Reforma 2019 rozwiązania

Chemia to przedmiot ścisły i bardzo trudny, z którym problemy ma niejedna osoba. Ty też do nich należysz? Masz już dość mnóstwa zadań domowych, na których robienie brakuje Ci  już siły? Nie rozumiesz niektórych albo i większości rzeczy, przez co nie wiesz jak w ogóle zabrać się za zadania? Spieszymy z pomocą i przedstawiamy zbiór rozwiązań wszystkich zadań z chemii, z podręcznika To jest chemia 1. Jeśli to właśnie jest Twój podręcznik, możesz skorzystać z naszych rozwiązań zadań, aby szybko uporać się z zadaniami domowymi i nawet poprawić sobie oceny z chemii. 

To jest chemia 1 to podręcznik do chemii dla uczniów I klasy liceum oraz technikum. Został wydany przez wydawnictwo Nowa Era, które wydaje podręczniki szkolne ze wszystkich przedmiotów. Autorami podręcznika są   Romuald Hassa, Aleksandra Mrzigod oraz Janusz Mrzigod. Są to specjaliści w dziedzinie chemii i nauczyciele przedmiotu. Mają również doświadczenie w tworzeniu podręczników dla uczniów, dlatego możesz mieć pewność, że podręcznik zawiera wszystko, co powinien zawierać według wytycznych podstawy programowej, jak i został napisany w sposób przyjazny i zrozumiały dla uczniów. Numer ISBN tego podręcznika to: ISBN: 978-83-267-3567-7.

Na początku podręcznika znajdują się zasady bezpiecznej pracy na lekcjach chemii, które odbywają się oczywiście w klasie będącej jednocześnie laboratorium. Następnie jest kilka rozdziałów, każdy na inny temat związany z chemią nieorganiczną. Na początku, w pierwszym rozdziale znajduje się materiał dotyczący budowy atomu oraz układu okresowego pierwiastków. Następnie w drugim rozdziale znajduje się systematyka związków nieorganicznych – tlenki, wodorotlenki, kwasy i sole. Kolejny rozdział to już stechiometria i związane z nią obliczenia. Później jest kolejny rozdział o reakcji utleniania i redukcji oraz elektrochemii. Następne rozdziały dotyczą roztworów i reakcji chemicznych w roztworach wodnych, a także efektów energetycznych i szybkości reakcji chemicznych. Na samym końcu znajduje się dodatkowy, obszerny zbiór zadań.

Podręcznik jest niezwykle urozmaicony wizualnie. Oprócz tekstu nie brakuje w nim infografik, ilustracji czy tabel. Zawiera wiele elementów pomagających w zapamiętywaniu i utrwalaniu poznawanej wiedzy. Warto zauważyć chociażby blok „To było w szkole podstawowej” umieszczony na początku każdego działu i przypominający najważniejsze zagadnienia, które już poznałeś w podstawówce, ale możesz czasem ich nie pamiętać. Jeśli sobie je przypomnisz, łatwiej będzie Ci uczyć się nowych rzeczy. Autorzy zaproponowali także ciekawą metodę na zapamiętywanie, czyli „Jest na to sposób”. Ważną częścią podręcznika są doświadczenia chemiczne, dzięki którym można nauczyć się projektowania doświadczeń, a także opisywania obserwacji oraz wyciągania z nich odpowiednich wniosków. Wszystkie doświadczenia w podręczniku są precyzyjnie opisane i objaśnione wraz z wyróżnionymi obserwacjami i wnioskami. Chemia ma trochę wspólnego z matematyką. Nie brakuje w niej zadań obliczeniowych, szczególnie w dziale stechiometrii. W podręczniku znajdują się więc zadania z przykładowymi planami rozwiązania, które poprzez pokazanie krok po kroku sposobu rozwiązania zadań pomagają dobrze to zrozumieć. Infografiki „Krok po kroku” zaś pozwalają zrozumieć różne złożone procesy. Po każdym temacie z boku jest krótkie podsumowanie zawierające wszystkie ważne pojęcia, jakie się w danym temacie pojawiły. Obszerne podsumowania znajdują się oczywiście także na końcu każdego rozdziału. W każdym temacie oraz po każdym dziale są zadania do wykonania. Również na końcu podręcznika znajduje się bardzo obszerny zbiór zadań, zawierający ich ponad 200, uporządkowanych według stopnia trudności oraz podzielonych pod kątem zagadnień istotnych w nauce chemii.

Sam widok ilości zadań znajdujących się w tym podręczniku sprawia, że zaczyna boleć Cię głowa? Sama myśl o tym, ile z nich codziennie nauczyciel zada do zrobienia w domu wywołuje niemałe przerażenie. Jednak teraz już nie masz się czym przejmować. Czeka tutaj na Ciebie zbiór odpowiedzi i rozwiązań do wszystkich zadań z tego podręcznika. Przygotowaliśmy te rozwiązania we współpracy z nauczycielami chemii oraz korepetytorami, więc możesz być pewien, że wszystkie są prawidłowe. Dodatkowo nie są to same odpowiedzi, ale rozwiązania z wyjaśnieniem, w jaki sposób należało wykonać konkretne zadanie. Potrzebując danego zadania wystarczy znaleźć je po jego numerze oraz numerze strony, na której się znajduje w podręczniku. Znajdziesz rozwiązania każdego zadania szybko i sprawnie. Później już tylko przepiszesz to do zeszytu albo wydrukujesz i zadanie domowe zrobione, a Ty możesz zająć się odrabianiem innych zadań, nauką do sprawdzianu z innego przedmiotu, czytaniem lektury na polski albo czymś zupełnie innym, poza nauką, bo masz prawo mieć też czas na odpoczynek i rozrywkę.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że chemia jest bardzo trudną dziedziną, która sprawia poważne problemy wielu uczniom, a szczególnie tym, którzy nie mają ścisłych umysłów i wolą uczyć się języków – czy to polskiego, czy obcych. Dlatego postanowiliśmy stworzyć ten zbiór zadań, aby ułatwić Tobie i innym uczniom naukę tego przedmiotu, który naprawdę potrafi dać w kość. Jeśli masz kolegów mających problemy z chemią, nie wahaj się i pokaż im nasze rozwiązania zadań. Od teraz nikt nie musi bać się, że dostanie następną jedynkę z chemii za brak zadania domowego. Nasze rozwiązania zadań pomogą także w lepszym zrozumieniu poszczególnych tematów i być może sprawią, że chemia stanie się nieco łatwiejsza, a wielu uczniów poprawi swoje oceny. Ba, mamy nadzieję, że być może przyczynimy się do tego, że więcej osób zwiążę z tą ciekawą dziedziną swoją przyszłość. Dzięki naszym rozwiązaniom zadań nie będziesz musiał już prosić nikogo o pomoc i denerwować się, że nikt w domu nie ma dla Ciebie czasu. Nie musisz też brać korepetycji, które niemało kosztują. Z naszymi odpowiedziami do zadań z chemii poradzisz sobie z tym przedmiotem sam i idealnie przygotujesz się do ustnych odpowiedzi, sprawdzianów czy nawet matury z chemii. Jeśli to ten właśnie podręcznik jest tym, z którego się uczysz, skorzystaj z rozwiązanych przez nas zadań. Zobaczysz, jak ułatwi Ci to życie. 

Informacje o książce:

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Romuald Hassa, Aleksandra Mrzigod, Janusz Mrzigod

ISBN

978-83-267-3567-7