2 7 8 11 12
Zadania i ich rozwiązania:


Przedstaw okoliczności, które doprowadziły do objęcia panowania na Litwie i Polsce przez Kazimierza Jagiellończyka 

Rozwiązanie:
W 1434r. zmarł król Władysław Jagiełło i jego tron odziedziczył...
Pokaż więcej...

Poznać przeszłość 1. Zakres podstawowy. Reforma 2019 rozwiązania

Zrobiłeś już niemal wszystkie zadania domowe i chciałbyś wreszcie odpocząć, ale jeszcze masz zadanie ze znienawidzonej historii? Niełatwo lubić ten przedmiot i zadania domowe z historii, bo polegają na pisaniu własnych wypowiedzi, z czym nie każdy sobie dobrze radzi. Trzeba znaleźć w tekście w podręczniku niezbędne, odpowiednie informacje, aby  rozwiązać zadania, a do tego  jeszcze jakoś napisać to swoim zdaniem. Nie jest to łatwe i trzeba na to sporo czasu. Ty w ogóle go nie masz, bo musisz jeszcze zrobić wiele innych rzeczy, coś pilnego Ci wypadło albo po prostu masz już serdecznie dość nauki. Brak siły i weny to najczęstsze powody niestarannego wykonania lub braku zadania domowego. Nikt jednak nie chce dostać pały za brak zadania. Jeśli dotyczy to Ciebie, nie martw się. Na zadania.pl przygotowaliśmy dla Ciebie gotowe rozwiązania zadań z  podręcznika Poznać przeszłość 1. Zakres podstawowy. Reforma 2019.

Poznać przeszłość 1 jest podręcznikiem dla klas I liceum i I technikum, do nauki historii w zakresie podstawowym. Został wydany przez wydawnictwo Nowa Era w 2020 roku. Numer ISBN tej pozycji to 978-83-267-3654-4. Autorami książki są Adam Szweda oraz Marcin Pawlak, którzy są historykami i wykładowcami na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Są autorami wielu podręczników szkolnych i skryptów dla studentów. Jako osoby doświadczone doskonale wiedzą, jak powinien wyglądać idealny podręcznik dla uczniów i co powinien zawierać, aby był zgodny z podstawą programową, jak również był odpowiednio zbudowany, zachęcał do nauki i ją ułatwiał. Ten podręcznik nie zawiera jedynie nudnego tekstu. Zawiera bloki tekstu z pogrubionymi najważniejszymi informacjami, a także wiele ilustracji, map i informacji przekazywanych różnymi formami – na przykład w tabelach. To sprawia, że jest miły i przyjazdy w odbiorze i zachęca do czytania i nauki. 

Podręcznik Poznać przeszłość 1 obejmuje materiał na temat czasów starożytności i średniowiecza. Pierwszy dział zawiera różnorodne informacje o pierwszych cywilizacjach, Mezopotamii, Egipcie, Izraelu, Fenicji, Indiach i Chinach. Kolejne dwa rozdziały już dotyczą dziejów starożytnej Grecji i Rzymu. Następny dział opowiada o początkach średniowiecza. Cesarstwo Bizantyjskie, podboje Rzymu, Imperium Rzymskie, upadek Cesarstwa rzymskiego i początek Chrześcijaństwa to tematy, jakie się tam znajdują. Rozdział piąty przybliża czasy panowania w Polsce władców z dynastii Piastów czyli początki istnienia państwa polskiego. Szósty rozdział to już wszystko o przebiegu i schyłku średniowiecza – wyprawy krzyżowe, miasta i wsie, Kościół w średniowieczu oraz wszystko o Europie i kulturze panującej w średniowieczu na naszym kontynencie. Ostatni zaś rozdział opowiada znowu o Polsce w czasach średniowiecza, odradzającej się pod wodzą Kazimierza Wielkiego. Następne tematy dotyczą już kolejnych władców naszego kraju, a więc Andegawenów oraz Jagiellonów. Bardzo istotne są tematy dotyczące wojny z zakonem Krzyżackim. To tutaj dowiesz się o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, którego rocznicę świętujemy do dziś, a więc o zwycięstwie polskich wojsk pod dowództwem króla Władysława Jagiełły wraz z wojskami litewskimi nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Później jeszcze miała miejsce wojna trzydziestoletnia, o której mowa jest w kolejnym temacie. Ostatni temat zaś to już ogólne informacje o kulturze Polski w średniowieczu. 

Dla ułatwienia nauki podręcznik urozmaicony jest ilustracjami, mapami i tabelkami z informacjami. Najważniejsze wydarzenia i procesy historyczne przybliżają atrakcyjne wizualnie infografiki. Elementy „Symbole epoki” oraz „To budzi kontrowersje” przedstawiają różne ciekawostki i rozbudzają zainteresowanie przedmiotem. Na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie całości zawartego w nim materiału. W podręczniku nie brakuje zadań do wykonania, których jest  bardzo wiele. Autorzy zadbali, aby uczniowie poznając historyczne wydarzenie uczyli się przy okazji pracy z tekstami źródłowymi czy mapami. W podręczniku są więc nie tylko zadania na końcu każdego tematu, ale również wiele ćwiczeń przy tekstach źródłowych i mapach. Nie zawsze da się wszystko zrobić na lekcji. Często nie starcza na to czasu, więc są zadawane jako prace domowe, a ich wykonywanie również pomaga zapamiętywać i utrwalać zdobywaną wiedzę. Jest to pomocne szczególnie do odpowiedniego przygotowania się do sprawdzianów, a nawet pomoże się odpowiednio przygotować do zdawania matury z historii. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zadań potrafi być dużo naraz do zrobienia, a nie każdemu to idzie szybko i sprawnie. Dlatego właśnie przy współpracy z nauczycielami historii oraz korepetytorami przygotowaliśmy zbiór rozwiązań tych wszystkich zadań. Dzięki temu szybko odrobisz pracę domową i będziesz mieć historię z głowy.  Nie będziesz też miał zmartwienia o to, że nie radzisz sobie z przedmiotem. Nie będziesz już potrzebował nawet korepetycji czy pomocy rodziców w domu, bo wszystko zrobisz sam bez żadnego problemu. Wierzymy, że nasze rozwiązania zadań przyczynią się też do zwiększenia zainteresowania tym ciekawym przedmiotem, jakim jest historia, a także do tego, że więcej osób zwiąże z tą dziedziną wiedzy swoją dalszą przyszłość. 

Jeśli masz problemy z rozwiązaniem zadań z historii lub nie masz na to z jakichś powodów czasu, skorzystaj z naszych gotowych odpowiedzi, które nie są tylko suchymi rozwiązaniami, ale zawierają także wyjaśnienia dotyczące sposobu, w jaki zadanie należało wykonać. Możesz być pewien, że rozwiązania zadań są prawidłowe, a ty zrozumiesz o co chodzi, nawet mimo tego, że nie robisz zadań samodzielnie. Masz problem tylko z jednym zadaniem? Znajdziesz je łatwo po jego numerze oraz numerze strony w podręczniku, na której się znajduje. Wystarczy tylko parę kliknięć i masz gotowe zadania i możesz cieszyć się wolnym czasem lub zająć nauką innego przedmiotu. Przepisz tylko zadanie do zeszytu albo wydrukuj i tyle, a następnego dnia na lekcji możesz nawet zgłosić się na ochotnika do odpowiedzi i zarobić dobrą ocenę. 

Informacje o książce:

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Marcin Pawlak, Adam Szweda

ISBN

978-83-267-3654-4