<
18 26
Zadania i ich rozwiązania:


W jakich dziedzinach można dostrzec wpływ dorobku starożytności na nowożytną kulturę europejską? Odpowiedź zilustruj przykładami.  

Rozwiązanie:

Ponad słowami 1. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019 rozwiązania

Język polski jest najważniejszym przedmiotem szkolnym. Nie tylko uczy odpowiedniego posługiwania się ojczystym językiem, znaczenia różnych słów i wyrażeń, gramatyki i zasad pisowni, ale także przybliża najważniejsze pozycje polskiej literatury oraz ich autorów z różnych epok, ucząc przy okazji odpowiedniego rozumienia i interpretacji literackich dzieł. Oprócz tego przedmiot ten uczy tworzenia własnych wypowiedzi, krótszych i dłuższych oraz jest obowiązkowy na maturze, a jego wynik liczy się podczas rekrutacji na studia, bez względu na to, jaki kierunek wybierzesz. Wszelkie zadania, które znajdują się  w podręcznikach, mają na celu przygotować Ciebie i Twoich kolegów właśnie do matury. Wiele z nich jest zadawanych przez nauczycieli do zrobienia w domu. Nie zawsze jednak musisz mieć czas na siedzenie nad wypracowaniem albo interpretacją wiersza, bo masz przecież też mnóstwo zadań z innych przedmiotów, a sprawdzian z matematyki jest niewątpliwie ważniejszy od zwykłego domowego zadania. Zmęczenie ilością zadań także może dać znać o sobie. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania zadań z języka polskiego, z podręcznika Ponad słowami 1, części pierwszej. 

Ponad Słowami 1, część 1 to podręcznik wydany w 2020 roku. Jego autorami są: Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy oraz Aleksandra Wróblewska. Jest przeznaczony dla uczniów 1 klasy liceum oraz technikum, a jego numer ISBN to: 978-83-267-3661-2. Podręcznik zawiera wszystkie tematy według założeń podstawy programowej z języka polskiego dla pierwszych klas liceów i techników. Autorki podręcznika odznaczają się niemałym doświadczeniem w pisaniu książek i innych materiałów edukacyjnych dla uczniów, więc Ponad słowami 1, część 1 to podręcznik napisany naprawdę dobrze.  Powinien wzbudzać zainteresowanie przedmiotem, językiem, którym władasz oraz literaturą. Podręcznik zawiera materiał zarówno z zakresu podstawowego, jak i rozszerzonego, więc pozwoli przygotować się i do matury podstawowej i do rozszerzonej z języka polskiego.

Podręcznik liczy 336 stron, na których znajduje się wszystko na temat epoki starożytności oraz średniowiecza i najważniejszych twórców tych epok. Wspomniani zostali w nim tacy autorzy, jak: Jan Parandowski i jego Mitologia, Homer z jego Iliadą i Odyseją czy Sofokles i Antygona. Ponadto wspomniana jest także Biblia. Natomiast z epoki średniowiecza wspomniana została Bogurodzica, Pieśń o Rolandzie, czy Boska Komedia Dantego Alighieri. Oprócz tego w podręczniku znajdują się nawiązania do literatury tych epok we współczesnej literaturze czy filmie. Nie brakuje także działów dotyczących kształcenia językowego czy tworzenia wypowiedzi. Nauczysz się tworzyć wypowiedzi argumentacyjne plany twórcze i odtwórcze tekstu, dowiesz się nieco o funkcjach wypowiedzi czy nauczysz się robić w odpowiedni sposób notatki. To przyda Ci się na studiach, kiedy nikt już Ci niczego nie będzie dyktował i wszystko będziesz musiał zapisać sobie sam. 

 

Podręcznik jest napisany przejrzyście i wygodny w korzystaniu. Poza tekstami zawiera odrębne bloki z innymi elementami, ciekawostkami, notkami o autorach czy pojęciami do zapamiętania. Książka jest urozmaicona ilustracjami, infografikami, a także zdjęciami dzieł malarskich czy rzeźbiarskich z epoki starożytności i średniowiecza.  Nie brakuje także podsumowań, czyli zbiorów najważniejszych informacji, które należy zapamiętać. Takie podsumowania znajdują się chociażby po omówieniu każdego z autorów i jego dzieł. Na samym końcu każdego działu znajdują się jeszcze bloki zatytułowane „Wiesz, umiesz, zdasz”, czy „Ćwiczenie umiejętności”, w których znajduje się mnóstwo przeróżnych ćwiczeń i zadań powtórzeniowych. 

Nie ma chyba takiej lekcji, na której nie zostałoby coś zadane do zrobienia w domu. W liceum nauki jest mnóstwo, więc nie dziwi fakt, że możesz nie nadążać z  wykonywaniem wszystkich zadań. Nie musisz też być omnibusem z języka polskiego. Możesz woleć przykładać się do przedmiotów ścisłych. Jednak nawet jeśli z samym językiem polskim nie wiążesz swojej przyszłości, i tak musisz zdać go na maturze. Dlatego chcąc nie chcąc, musisz zrobić każde zadanie, aby nie popsuć sobie ocen. Możesz jednak teraz zrobić wszystkie zadania dosłownie w chwilę. Mamy dla Ciebie zbiór rozwiązań wszystkich zadań z podręcznika Ponad słowami 1, część 1, więc jeśli to właśnie z tego podręcznika korzystasz, skorzystaj śmiało z naszej pomocy.

Nasze rozwiązania zadań zostały przygotowane we współpracy z nauczycielami języka polskiego, polonistami i korepetytorami. Możesz mieć więc pewność, że wszystkie zadania rozwiązane są prawidłowo. Potrzebujesz rozwiązanie konkretnego zadania? Nie musisz czytać wszystkiego, aby znaleźć to, czego szukasz. Znajdziesz każde zadanie bardzo łatwo, po jego numerze oraz numerze strony, na której jest ono w podręczniku. Pozostanie Ci już tylko przepisanie rozwiązania do zeszytu i spokojna głowa. Chwila i będziesz mógł zająć się innymi przedmiotami albo porobić coś innego, na przykład po prostu odpocząć pójść do kolegów.

Od teraz wszystko bez problemu zrobisz sam. Nie będziesz potrzebował już pomocy od rodziców, którzy też mają swoje obowiązki ani korepetycji, które kosztują fortunę i Twoich rodziców zwyczajnie na nie nie stać. Być może język polski stanie się dzięki naszym rozwiązaniom zadań Twoją pasją, nawet jeśli wolisz matematykę? Jeśli dotąd musiałeś żebrać o zadanie od kolegów, bo nie miałeś czasu go zrobić albo nie mogłeś ogarnąć, jak je zrobić, teraz będzie zupełnie inaczej. Teraz to Ciebie wszyscy będą prosić o to, żebyś dał im odpisać, a ty zaś możesz polecić im nasze rozwiązania. Korzystanie z naszych rozwiązań na pewno ułatwi Ci naukę i życie. Łatwiej zapamiętasz wszystko, co powinieneś umieć. Przygotujesz się idealnie nie tylko do matury, ale i do wszystkich sprawdzianów czy ustnych odpowiedzi z języka polskiego. Ucząc się z nami zaczniesz zbierać same najlepsze oceny. Dzięki naszym zadaniom być może nawet zobaczysz pasek na świadectwie, nawet jeśli nie miałeś go jeszcze nigdy!

Informacje o książce:

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Aleksandra Wróblewska.

ISBN

978-83-267-3661-2

Rodzaj książki

Podręcznik