Zadania i ich rozwiązania:


Rozwiązanie:

Ponad słowami 1. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 2. Reforma 2019 rozwiązania
Książka w trakcie rozwiązywania!

Język polski to jeden z najważniejszych przedmiotów szkolnych. Nie tylko uczy  posługiwania się w odpowiedni sposób ojczystym językiem, znaczenia różnych słów i wyrażeń, gramatyki oraz zasad pisowni, ale także przybliża najważniejsze pozycje polskiej i zagranicznej literatury wraz z ich autorami z różnych epok, ucząc przy okazji odpowiedniego rozumienia i interpretacji literackich dzieł. Oprócz tego przedmiot ten uczy tworzenia własnych wypowiedzi. Jest również obowiązkowy na maturze, a jego wynik liczy się podczas rekrutacji na studia, bez względu na to, jaki kierunek wybierzesz. Wszelkie zadania, które znajdują się  w podręcznikach, mają na celu przygotować Ciebie i Twoich kolegów właśnie do matury. Wiele z nich jest zadawanych przez nauczycieli do zrobienia w domu. Nie zawsze jednak musisz mieć czas na siedzenie nad wypracowaniem albo interpretacją wiersza, bo masz przecież też mnóstwo zadań z innych przedmiotów, a sprawdzian z matematyki jest niewątpliwie ważniejszy od zwykłego domowego zadania. Zmęczenie ilością zadań także może dać znać o sobie. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania zadań z języka polskiego, z podręcznika Ponad słowami 1, części drugiej. 

Ponad Słowami 1, część 2 to podręcznik wydany w 2020 roku. Jego autorami są: Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Anna Równy oraz Aleksandra Wróblewska. Jest przeznaczony dla uczniów 1 klasy liceum oraz technikum, a jego numer ISBN to: 978-83-267-3662-9. Podręcznik zawiera wszystkie tematy według założeń podstawy programowej z języka polskiego dla pierwszych klas liceów i techników. Autorki podręcznika odznaczają się niemałym doświadczeniem w pisaniu książek i innych materiałów edukacyjnych dla uczniów, więc Ponad słowami 1, część 2 to podręcznik napisany w naprawdę ciekawy sposób. Powinien wzbudzać zainteresowanie przedmiotem, językiem, którym władasz oraz literaturą. Podręcznik zawiera materiał zarówno z zakresu podstawowego, jak i rozszerzonego, więc pozwoli przygotować się i do matury podstawowej i rozszerzonej z języka polskiego.

Podręcznik liczy, podobnie jak część pierwsza 336 stron, lecz znajduje się w nim zupełnie co innego niż w części pierwszej. Tutaj mamy już epoki renesansu, baroku oraz oświecenia. Oprócz charakterystyki każdej z epok, nie mogło zabraknąć ich najważniejszych twórców . Wspomniani zostali w nim między innymi tacy autorzy, jak: Jan Kochanowski i jego najważniejsze dzieła, Mikołaj Sęp Szarzyński czy Jan Chryzostom Pasek i ich wiersze, a także Ignacy Krasicki. Oprócz tego w podręczniku znajdują się nawiązania do literatury tych epok we współczesnych dziełach literackich czy filmowych. Nie brakuje także działów dotyczących kształcenia językowego czy tworzenia wypowiedzi. Nauczysz się  różnicy między streszczeniem a parafrazą, interpretacji tekstu literackiego oraz indukcji, dedukcji i sylogizmu. W działach Kształcenie językowe przypomniane zostały najważniejsze zasady pisowni.

 

Podręcznik jest przejrzysty i przyjazny dla uczniów dzięki urozmaicającym go odrębnym blokom z ciekawostkami, notkami o autorach czy pojęciami do zapamiętania, a także dzięki licznym ilustracjom, infografikom, a także zdjęciom dzieł malarskich czy rzeźbiarskich z epoki renesansu czy baroku. Nie brakuje także podsumowań, czyli zbiorów najważniejszych informacji, które należy zapamiętać. Takie podsumowania znajdują się chociażby po omówieniu każdego z autorów i jego dzieł. Na samym końcu każdego działu znajdują się jeszcze bloki zatytułowane „Wiesz, umiesz, zdasz”, czy „Ćwiczenie umiejętności”, w których znajduje się mnóstwo przeróżnych ćwiczeń i zadań powtórzeniowych. 

Nie ma chyba takiej lekcji, na której nie zostałoby coś zadane do zrobienia w domu. W liceum nauki jest mnóstwo, więc nie dziwi fakt, że możesz nie nadążać ze zrobieniem wszystkiego. Nie musisz też być językowym prymusem. Możesz bardziej lubić przedmioty ścisłe. Jednak nawet jeśli z samym językiem polskim nie wiążesz swojej przyszłości, i tak będziesz musiał zdać go na maturze. Dlatego chcąc nie chcąc, musisz zrobić każde zadanie, aby nie popsuć sobie ocen. Możesz jednak teraz zrobić wszystkie zadania dosłownie w chwilę. Mamy dla Ciebie zbiór rozwiązań wszystkich zadań z podręcznika Ponad słowami 1, część 2, więc jeśli to właśnie z tego podręcznika korzystasz, skorzystaj śmiało z naszej pomocy.

Nasze rozwiązania zadań zostały przygotowaliśmy współpracując z nauczycielami języka polskiego, polonistami i korepetytorami. Możesz mieć więc pewność, że wszystkie zadania rozwiązane są prawidłowo. Potrzebujesz rozwiązanie konkretnego zadania? Nie musisz żmudnie szukać przeglądając cały zbiór. Znajdziesz każde zadanie bardzo łatwo, po jego numerze oraz numerze strony, na której znajduje się ono w podręczniku. Pozostanie Ci już tylko przepisanie rozwiązania do zeszytu i święty spokój. Chwila i będziesz mógł zająć się innymi przedmiotami albo porobić coś innego, na przykład po prostu odpocząć czy pójść do kolegów.

Odtąd wszystkie zadania bez problemów zrobisz sam. Nie będziesz potrzebował już pomocy  rodziców, którzy też mają wiele swoich zajęć i nie wszystko też już pamiętają ze szkoły ani korepetycji, które kosztują fortunę. Być może nawet polubisz język polski  dzięki naszym rozwiązaniom zadań, nawet jeśli wolisz inne przedmioty? Jeśli dotąd musiałeś pożyczać zeszyty od kolegów, żeby odpisać zadania, bo nie miałeś czasu ich zrobić albo nie mogłeś ogarnąć, jak je zrobić, teraz będzie zupełnie inaczej. Od tej pory to Ciebie wszyscy będą prosić o to, żebyś im pożyczył zeszyt, a ty zamiast tego możesz polecić im nasze rozwiązania. Korzystanie z naszych rozwiązań na pewno ułatwi Ci naukę i zapamiętanie wszystkiego, co trzeba. Przygotujesz się dzięki nam idealnie nie tylko do matury, ale i do wszystkich sprawdzianów czy ustnych odpowiedzi z języka polskiego. Ucząc się z nami zaczniesz zbierać same najlepsze oceny. Dzięki naszym zadaniom być może nawet ujrzysz w końcu pasek na świadectwie, nawet jeśli nie miałeś go jeszcze nigdy!

Informacje o książce:

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Anna Równy, Aleksandra Wróblewska

ISBN

978-83-267-3662-9

Popularne zadania z tej książki