16 20
Zadania i ich rozwiązania:


Wymień kolejne poziomy organizacji ciała człowieka.

Rozwiązanie:
Kolejność poziomów organizacji ciała człowieka:
Pokaż więcej...

Puls życia 7 rozwiązania

Biologia to jeden z przedmiotów szkolnych, którego uczymy się właściwie od samego startu edukacji. Na samym początku, w pierwszej klasie szkoły podstawowej oczywiście w planie lekcji nie ma biologii – jednak najbardziej podstawowe informacje z tej dziedziny są zawarte w programie nauczania. W późniejszych latach biologia nazywana jest nauką o środowisku, czy też przyrodą – jednak nadal jest to materiał uznawany za biologię. Właściwie bez względu w jakiej formie biologia jest przyswajana, jest to jedna z najważniejszych nauk, która codziennie nas otacza. 

Z rokiem na rok wiedza posiadana przez uczniów z dziedziny biologii się mocno rozwija i poszerza, wchodzą kolejne działy i obszary tej nauki. Na każdym jednak etapie są to rzeczy bardzo przydatne w codziennym życiu – uczniowie uczą się nie tylko na temat otaczającego ich świata, ale też na temat samych siebie – w końcu w biologii są też takie dziedziny jak anatomia. 

Te wszystkie informacje są bardzo interesujące dla uczniów, przez co biologia często jest jednym z ulubionych przedmiotów. Równie często wybierana jest też jako przedmiot rozszerzony, a później przedmiot maturalny – szczególnie u uczniów którzy swoje życie zawodowe wiążą też z biologią i chcą później zostać na przykład lekarzem. Warto też zauważyć, że biologia jest na tyle szeroką dziedziną naukową, że matura z biologii jest brana pod uwagę przy rekrutacji na studia na kierunkach (nie tylko stricte przyrodniczych). Bardzo wielu przyszłych psychologów, jako przedmiot rozszerzony na maturze wybiera właśnie biologię, co dziwi z pewnością wiele osób, które nie są zbyt mocno związane z tą nauką. 

Skoro więc biologia jest bardzo często potrzebna, a także zwyczajnie interesująca dla wielu, to jak jej najlepiej się uczyć? Właściwie nie istnieje jeden, niezastąpiony sposób na naukę biologii, który sprawdzi się u wszystkich – trzeba z nią postępować tak samo, jak i z innymi przedmiotami. Każdy ma trochę inny system uczenia się, jednak istnieje kilka rad, które sprawdzą się właściwie u każdego. 

Przede wszystkim tak jak przy każdym innym przedmiocie, bardzo ważna, jak nie najważniejsza, jest systematyczność. O wiele bardziej skuteczna jest nauka po 15 minut codziennie, niż godzinna sesja nad książką raz w tygodniu. Powtarzając każdy materiał, również z biologii o wiele łatwiej nam się zapamiętuje wiedzę i to na długie lata. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdzie trzeba poświęcić więcej czasu na naukę, ale powtarzanie materiału jest zawsze bardzo ważne. 

Jeśli chcemy naprawdę dobrze nauczyć się pewnych tematów, warto jest się w nich zanurzyć. Zainteresuj się tematem, poszukaj materiałów w internecie z nim związanych, filmów czy dodatkowych książek. Naprawdę dużo tematów szkolnych jest o wiele bardziej interesujących, gdy poszuka się o nich jeszcze więcej informacji. A jeśli nas to naprawdę zaciekawi, wtedy uczymy się właściwie poprzez zabawę. Filmów i programów zahaczających o tematy biologiczne, jest naprawdę dużo i akurat takie materiały w przypadku tego programu znaleźć jest bardzo łatwo. 

Kolejnym bardzo dobrym sposobem na naukę jest rozwiązywanie zadań. W taki sposób używamy zdobywaną wiedzę bardziej praktycznie. Bardzo często uczniowie mają problemy z wykorzystywaniem wiedzy w rzeczywistym życiu, czy właśnie przy rozwiązywaniu zadań. Zazwyczaj właśnie bierze się to z tego, że rozwiązują ich zdecydowanie za mało, by wyrobić sobie umiejętność wykorzystywania wiedzy. Zadania w podręcznikach czy zeszytach ćwiczeń nie zawsze są interesujące dla uczniów, dlatego też warto jest przy wyborze materiałów do nauki zwrócić na to właśnie uwagę. Wiele zadań do nauki można też znaleźć w internecie. 

I tutaj pojawia się bardzo ważna sprawa – czyli odpowiednie materiały naukowe, z których korzystają uczniowie podczas nauki, a przede wszystkim podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Jednymi z częściej wybieranych podręczników do biologii w szkole podstawowej, są książki z serii Puls Życia wydawnictwa Nowa Era. Puls Życia 7 autorstwa Małgorzaty Jefimow to podręcznik idealnie dopasowany do potrzeb uczniów 7 klasy szkoły podstawowej. Każdy temat z podstawy programowej jest bardzo dobrze przedstawiony, uzupełniony wieloma ciekawostkami, co potrafi zainteresować nawet najbardziej znudzonych uczniów. Ukazuje naukę w sposób przystępny dla każdego. 

Dodatkowo w podręczniku znajduje się wiele zadań do każdego rozdziału, oraz zadań podsumowujących, które pomagają w utrwaleniu i usystematyzowaniu wiedzy zdobywanej na lekcjach. Większość uczniów, którzy uczą się biologii z pomocą tego podręcznika świetnie radzą sobie na egzaminach podsumowujących na zakończenie szkoły. Warto też zaznaczyć, że zadań jest naprawdę bardzo dużo i nie są one monotonne. Autorka podręcznika jest wykwalifikowana w tematyce edukacji i doskonale skonstruowała podręcznik tak, by przerabiany systematycznie i po kolei doskonale rozwijał wiedzę i systematyzował. 
Nauczyciele wybierający ten podręcznik z pewnością będą zadowoleni z materiałów, tak samo jak i ich uczniowie. Puls życia to seria podręczników, która może towarzyszyć uczniom przez cały okres edukacji. 

Informacje o książce:

Rok wydania

2020

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Małgorzata Jefimow

ISBN

978-83-267-3930-9