Card image cap

10 sposobów by lepiej przygotować się do egzaminów

Egzaminy w szkole, bez względu na poziom nauki, zawsze wiążą się ze stresem dla uczniów. Nie dziwi więc fakt, że poszukują oni dobrych sposobów na to, aby przygotować się do nich jak najlepiej i jednocześnie nie stracić na to zbyt wiele czasu i przede wszystkim zbyt wiele nerwów. Jest to o tyle ważne, iż często wyniki egzaminów mogą zaważyć na przyszłości uczniów, na przykład możliwości dostania się do wymarzonej szkoły średniej. Jednak można sobie pomóc w uzyskaniu jak najlepszego wyniku, stosując kilka niezawodnych metod.

1 – powtarzanie od początku

Zazwyczaj terminy egzaminów są znane wcześniej, takie jak egzamin ósmoklasisty czy matura przeprowadzane są na koniec roku szkolnego. Dlatego przygotowanie do nich należy zacząć wcześniej, najlepiej od początku roku szkolnego, w którym  ma być egzamin. Zazwyczaj bowiem ilość materiału, jaką trzeba powtórzyć jest dość duża i zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest dobrym rozwiązaniem. Dobrze jest podzielić materiał do przyswojenia i powtórki na określone okresy czasu i trzymać się tego podziału podczas nauki. Dzięki temu można bez większego stresu przygotowywać się do egzaminu, mając pewność zawsze aktualnej wiedzy i posiadania niezbędnych wiadomości.

2 – dobry sen niezbędny przed egzaminami

To, że rodzice zaganiają dzieci do snu twierdząc, iż muszą się wyspać nie jest wcale ich wymysłem, a jednym z warunków dobrej nauki. Odpowiednia ilość snu to przede wszystkim wypoczęty i świeży umysł, który bez problemu jest w stanie przyjmować nowe wiadomości o wiele szybciej. Dlatego uczniowie, którzy zapewniają sobie odpowiednią ilość snu z pewnością będą się uczyć efektywniej i zajmie im to znacznie mniej czasu niż tym, którym tego snu brakuje. Najlepiej ustalić sobie maksymalną godzinę pójścia do łózka i trzymać się jej bez względu na okoliczności. Pokój przed snem w miarę możliwości dobrze jest przewietrzyć, świeże powietrze bowiem pozwala o wiele lepiej przyjmować wiedzę i zapewnia o wiele lepszy wypoczynek.

3 – notatki, książki i wszystko co potrzebne do powtórki

Jedną z ważniejszych kwestii, która jest ważna podczas przygotowań do egzaminów są odpowiednie materiały. Oczywiście najlepiej na pierwszym miejscu postawić podręczniki, z których uczniowie korzystają w szkole, bowiem na ich podstawie nauczyciel tłumaczy lekcje. Zwłaszcza te przeznaczone do nauki przedmiotów ścisłych, jak https://www.zadania.pl/matematyka/ksiazka/57/matematyka-z-plusem-3-zakres-rozszerzony-reforma-2019 są starannie opisane, aby dzięki temu uczniowie mogli z nich jak najwięcej zrozumieć. Jednakże dobrym pomysłem jest korzystanie również z różnorodnych powtórzeń i publikacji, które to umożliwiają,  jak na przykład https://www.zadania.pl/jezyk-polski/ksiazka/54/teraz-egzamin-osmoklasisty-repetytorium. Takie pozycje zawierają wszystkie niezbędne wiadomości nie tylko z ostatniego roku, ale również z  lat poprzednich. Poza tym zawierają często zadania, które są zbliżone do tych jakie można spotkać na egzaminie.

4 – przerwy w nauce

Robienie przerw w nauce jest niezwykle istotna kwestią, pozwalającą na znacznie lepsze przyswojenie wiadomości. Najlepszym pomysłem jest ustalenie pewnych ram czasowych, które będą stosowane podczas nauki. Po godzinie nauki warto zrobić 10 – 15 minut przerwy a relaks. Trzeba jednak pamiętać, aby w czasie przerwy umysł mógł odpocząć, dlatego intensywne korzystanie z telefonu czy oglądanie telewizji może nie być dobrym pomysłem. Czas ten najlepiej wykorzystać na zjedzenie czegoś czy nawet krótki spacer, aby nieco zregenerować umysł. Ponadto dobrze jest również założyć sobie ilość godzin nauki dziennie, zbyt duża ich ilość nie jest dobrym pomysłem. Umysł bowiem po pewnym czasie przestanie chłonąć wiedzę w dobry sposób, zamiast się uczyć będzie wykazywał oznaki przemęczenia.

5 – odpowiednie odżywianie

Właściwe odżywianie zawsze jest kwestią dość istotną, jednakże jak mowa o czasie przygotowania do egzaminów ma to szczególne znaczenie. Chodzi przede wszystkim o to, by umysł dostawał odpowiednią ilość składników odżywczych i minerałów, które nie tylko pozwolą znacznie szybciej się uczyć ale również będą wpływały korzystnie na regenerację i wypoczynek mózgu. Fast foody czy gotowe jedzenie nie zawsze są dobrym pomysłem, znacznie lepiej jest wybrać pełnowartościowe płatki czy witaminy zawarte w owocach i warzywach. Ponadto odpowiednio przygotowany posiłek to taki, który nie powoduje problemów trawiennych i tym samym umożliwia szybsze trawienie jak również lepszy sen. Jeśli jedzenie będzie nieodpowiednie wówczas można mieć problemy ze snem, co przekłada się na możliwości nauczania.

6 – aktywność fizyczna jako sposób na lepsza naukę

Aktywność fizyczna powinna stać się jednym z istotniejszych czynników podczas przygotowań do egzaminów. Ruch umożliwia znacznie lepsze dotlenienie całego organizmu w tym także mózgu, co przekłada się na możliwości przyswajania wiedzy. Ponadto w czasie aktywności fizycznej można znacznie szybciej pozbyć się stresu, wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie, aby poczuć się o wiele lepiej. Ważne jest, aby każdy dobrał odpowiednią aktywność fizyczną do swoich możliwości, powinna ona przede wszystkim zapewniać relaks. Nie każdy lubi jazdę na rowerze czy bieganie, dlatego dla niektórych nawet dłuższy spacer może okazać się właściwą forma aktywności.

7 – egzamin nie taki straszny

Dla wielu uczniów problemem w przygotowaniu do egzaminu jest stres z nim związany. Dlatego niezwykle pomocne jest oswojenie się z tym, że jest on nieunikniony i przede wszystkim, że nie jest taki straszny jak to odbierają uczniowie. Najlepiej potraktować egzamin podobnie jak prace klasowe, pisane w ciągu roku szkolnego na lekcjach. Uczniowie zazwyczaj stresują się nimi znacznie mniej. Przyzwyczajenie się do myśli, że egzamin musi się odbyć daje bardzo wiele, przede wszystkim ogranicza stres i tym samym umożliwia szybszą naukę. Bardzo ważne jest podejście nie tylko ucznia, ale również najbliższej rodziny.

8 – rozwiązywanie podobnych zadań

Niezwykle pomocne podczas przygotowań do egzaminów może być rozwiązywanie podobnych zadań. Obecnie bez problemu można znaleźć na przykład w Internecie zadania z poprzednich lat, co pozwoli oswoić się ze sposobem konstrukcji arkuszy czy samych zdań. Egzaminy mają określony ściśle czas, dlatego dobrym pomysłem jest rozwiązywanie takich zadań również na czas. Można wtedy sprawdzić, czy udaje się rozwiązać przykładowe testy w czasie przeznaczonym na napisanie egzaminu. Rozwiązywanie zdań na czas pozwala także oswoić się z tym, że na egzaminie będzie określona jego ilość na poprawne wykonanie wszystkich zadań.

9 – gotowość dzień przed

Najlepiej rozplanować sobie naukę tak, aby dzień przed egzaminem mieć już wszystko opanowane. Ostatni dzień przed planowana datą egzaminu najlepiej przeznaczyć na odpoczynek. Można spotkać się z przyjaciółmi, zrelaksować i na chwilę zapomnieć o nawale nauki w ostatnim czasie. Oczywiście dobrze pomyśleć o odpowiedniej ilości snu przed egzaminem. Dzień przed egzaminem warto sobie przygotować odpowiedni strój, aby rano nie trzeba było stresować się jego brakiem lub tym, że niektóre elementy ubioru nie są wyprasowane czy wyprane.  Tak samo dobrze przygotować w jednym miejscu niezbędne rzeczy jak dokument tożsamości, przybory szkolne czy wiele podobnych, koniecznych na egzaminie.

10 – wstań wcześniej

W dniu egzaminu budzik najlepiej ustawić nieco wcześniej niż zwykle. Dzięki temu można sobie zapewnić czas na spokojne przygotowanie się do egzaminu. Nie można zapominać o tym, aby zjeść śniadanie, pomimo tego że wielu uczniów w dniu egzaminu nie ma najmniejszej ochoty na jedzenie. Powinno być ono lekkie, jednakże dające odpowiednią ilość energii, jak na przykład właściwie dobrane płatki śniadaniowe. Zazwyczaj na egzamin można wnieść wodę w plastikowej butelce, warto sobie ją wcześniej przygotować. Tak samo należy pamiętać o zabraniu odpowiednich przyborów, jak na przykład długopisy czy podobne pomoce, jeśli oczywiście można z nich korzystać. Pobudka nieco wcześniej sprawi, że można spokojnie dotrzeć do szkoły bez obaw o spóźnienie.

Gotowe rozwiązania wszystkich podręczników szkolnych!

Szukasz rozwiązania zadania z matematyki, chemii, fizyki, biologii? Dobrze trafiłeś!
Wszystkie rozwiązania, wszystkich podręczników wszystkich klas w jednym miejscu!
Znajdź swoje zadanie i ciesz się gotowym rozwiązaniem!

Przeglądaj rozwiązane zadania!
Podobne wpisy na blogu:
10 rozwiązań jak przeżyć technikum

Średnie szkoły to dla młodzieży sporo nowych wyzwań, które wiążą się przede wszystkim z nauką, ale również ze zmianą otoczenia oraz znajomych. Nie oznacza to jednak, iż średnia szkoła ma...

Czytaj całość
10 rozwiązań jak przeżyć liceum

Szkoła średnia dla uczniów to często spore wyzwanie. Po wielu latach spędzonych w szkole podstawowej i nawiązaniu nowych przyjaźni muszą opuścić mury dotychczasowej szkoły i udać się do nowego miejsca,...

Czytaj całość
10 metod przyspieszających rozwiązywanie zadań domowych

Niemal wszyscy uczniowie zapytani o to, czego najbardziej nie lubią w toku nauki wskażą zadania domowe. Często skarżą się, że ich rozwiązywanie zabiera im bardzo wiele czasu, dlatego po szkole...

Czytaj całość