Card image cap

10 metod przyspieszających rozwiązywanie zadań domowych

Niemal wszyscy uczniowie zapytani o to, czego najbardziej nie lubią w toku nauki wskażą zadania domowe. Często skarżą się, że ich rozwiązywanie zabiera im bardzo wiele czasu, dlatego po szkole i odrabianiu prac domowych nie mają dla siebie zbyt dużo wolnego. Jednakże stosując kilka dość prostych zasad można znacząco skrócić czas rozwiązywania prac domowych, tym samym zapewniając sobie znacznie więcej wolnego. Ponadto, co chyba jest także dość ważne można sprawić, że rozwiązywanie prac domowych przyniesie znacznie więcej korzyści w postaci lepiej utrwalonego materiału.

1 – przede wszystkim na bieżąco

Bardzo często uczniowie nie rozwiązują prac domowych tego samego dnia, odkładając to na ostatnią chwilę. Jednak taki sposób nie jest skuteczny, co więcej często odrabianie zadań domowych później może skończyć się tym, że trzeba będzie na nie przeznaczyć znacznie więcej czasu. Powodem tego jest fakt, iż praca domowe zadawane są z bieżąco tłumaczonego materiału. Dlatego rozwiązywanie zadań tego samego dnia często pozwala zrobić to znacznie szybciej, gdyż w głowie pozostaje znacznie większa ilość niedawno przekazanych wiadomości. Systematyczne i bieżące odrabianie zadań domowych pozwoli wyrobić w sobie określone nawyki i zminimalizować czas pracy nad nimi.

2- właściwe przygotowanie

Ważne jest także to, aby do odrabiania prac domowych odpowiednio się przygotować. Mowa tutaj głownie o tym, aby miejsce w którym uczeń będzie odrabiał prace domowe było odpowiednio przygotowane. Wygodne krzesło i biurko lub stół, pozwalające bez problemu położyć zeszyt u książki to podstawa do tego, aby zacząć odrabiać zadania domowe. Dodatkowo dobrze jest także ograniczyć wpływ wszystkich czynników, które mogą rozpraszać, takich jak telewizor czy telefon. Wygodna pozycja podczas odrabiania lekcji i odpowiednie oświetlenie również pozwalają się skupić na tym znacznie lepiej. Powinno się także przygotować wszelkie niezbędne pomoce, jak na przykład kalkulatory czy podobne, jeśli w czasie odrabiania prac domowych korzystanie z nich może okazać się niezbędne.

3 – przede wszystkim jak najbardziej samodzielnie

Zadania domowe służą przede wszystkim dobremu utrwalaniu wiedzy, która przekazywana jest uczniom podczas szkolnych lekcji. Dlatego dość istotne jest to, aby uczniowie samodzielnie próbowali je rozwiązać, zamiast spisywać od kolegów czy od razu rosić o pomoc rodziców. Samodzielna praca to gwarancja znacznie lepszego utrwalenia wiadomości, ponadto często zmusza do wymyślenia nieco innych sposobów rozwiązania zadań niż te omawiane w szkole. To wspomaga myślenie i przekształcanie na przykład wzorów matematycznych, aby można było je wykorzystać do rozwiązania praktycznie każdego problemu. Oczywiście można skorzystać z pomocy, jednak powinno to być rozwiązanie ostateczne, które stosuje się w sytuacji gdy samodzielne próby rozwiązywania zadań nie przyniosą rezultatu.

4 – powoli i starannie

Pośpiech nie jest wskazany przy rozwiązywaniu zadań domowych. Często to, co nauczyciele zadają uczniom do domu jest nieco bardziej skomplikowane niż zagadnienia poruszane na lekcjach.  Dlatego zadania domowe należy odrabiać powoli, aby zrozumieć polecenia i postarać się je wykonać dokładnie. Często uczniowie odrabiają lekcje szybko, aby zyskać jak najwięcej wolnego czasu, jednak efektem są często błędy popełniane z pośpiechu i w związku z tym konieczność powtórnego rozwiązywania wszystkich zadań. Wykonując polecenia z zadań domowych dokładnie można zrobić je szybciej, gdyż od razu będą rozwiązane prawidłowo. Systematyczne odrabianie lekcji pozwoli wprowadzić pewien schemat, który pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

5 – przerwa przed odrabianiem prac domowych

Odrabianie prac domowych warto rozpocząć po krótkiej przerwie. Po powrocie do domu warto coś najpierw zjeść i chwilę odpocząć, aby nieco zregenerować organizm i dopiero wtedy zabrać się za odrabianie prac domowych. Dzięki temu myślenie będzie lepsze i tym samym o wiele efektywniej przebiegnie proces odrabiania zadań domowych. Jeśli zadań jest więcej, tak samo dobrze robić sobie krótkie przerwy w trakcie  ich wykonywania. Jednak nie powinno się ich przeznaczać na telefon czy oglądanie telewizji, a na krótką regeneracje sił. Najlepiej robić je na przykład po odrobieniu zadań z danego przedmiotu, przed przystąpieniem do kolejnych, z innego.

6 – notatki i książki

Notatki i książki są bardzo ważnym pomocami do odrabiania prac domowych. Nowy materiał to konieczność korzystania z nowych pojęć czy na przykład wzorów matematycznych, które nie zawsze od razu są zapamiętywane. Dlatego o wiele lepiej jest mieć je w zasięgu ręki i w każdej chwili móc bez problemu do nich sięgnąć. Często uczniowie skupiają się jedynie na podręcznikach, z których korzystają w szkole zapominając o dodatkowych pozycjach, które mogą im ułatwić cały proces nauki. Pozycje takie jak na przykład: https://www.zadania.pl/matematyka/ksiazka/53/teraz-egzamin-osmoklasisty-repetytorium to książki, które nie zawsze są wskazywane przez nauczycieli jako obowiązkowe, jednakże zawarte w nich informacje mogą w dużym stopniu pomóc nabywanie nowej wiedzy. Ponadto pozwalają bez problemu przypomnieć sobie inne wiadomości, które mogą się przydać nie tylko w czasie odrabiania pracy domowej, ale również w dalszym toku nauki.

7 – nie omijać lekcji w szkole

Obecność na lekcjach w szkole i przede wszystkim słuchanie tego, co tłumaczy nauczyciel jest bardzo ważne, aby można było potem bez problemu odrobić prace domowe. Uczniowie często wprawdzie fizycznie są obecnie na lekcjach, jednakże nie słuchają tego co mówi nauczyciel i w związku z tym potem nie są w stanie wykonać wielu nawet dość prostych poleceń które napotykają w pracach domowych. Dlatego powinni korzystać z tego, co daje im szkoła i wiedza, którą przekazuje nauczyciel. Uczniowie, którzy uważają na lekcjach są w stanie o wiele szybciej i przede wszystkim efektywniej odrabiać zadania domowe, mają również znacznie mniejsze problemy z nabywaniem kolejnych wiadomości z danego przedmiotu. Nauczyciele podczas lekcji korzystają z podręczników i innych pomocy, uczniowie również powinni nabrać tego nawyku, co pomoże im zrozumieć szczególnie trudne tematy.

8 – po kolei każdy przedmiot

Dobrym pomysłem na sprawniejsze odrabianie prac domowych jest wykonywanie zadań w pewnej określonej kolejności. Mowa tutaj o tym aby wybrać przedmioty, które najpierw będą odrabiane. Tą kolejność każdy uczeń powinien sobie wymyślić sam. Niektórzy preferują odrabianie najpierw tych przedmiotów,  które są dla nich najłatwiejsze, dzięki czemu maja więcej czasu na trudniejsze zadania. Inni wolą najpierw zająć się tymi zagadnieniami, które sprawiają im największe problemy. Dzięki temu po ich wykonaniu nie muszą spędzać tak wiele czasu nad lekcjami, ponieważ zostają im te przedmioty, które sprawiają im najmniej problemów. Każdy uczeń powinien sobie opracować własny system odrabiania prac domowych, co pozwoli mu dopasować to do jego możliwości, jak również czasu.

9 – własny system kolejności

Wielu uczniów uważa, że doskonałym pomysłem na skrócenie czasu, jaki jest potrzebny na odrabianie lekcji jest rozpoczynanie od najłatwiejszych zadań. Najczęściej nie sprawiają one większego problemu i ich właściwe rozwiązanie zajmuje chwilę. Pozostają jedynie nieco trudniejsze zdania, na które trzeba poświęcić więcej czasu. Co ciekawe, uczniowie bardzo często stosują taka sam a taktykę również na pracach klasowych. W przypadku klasówek istotne jest to, że jest ograniczony czas na rozwiązania wszystkich zadań. Rozpoczynając od tych, które są najłatwiejsze uczniowie mają szansę na rozwiązania ich jak największej ilości i tym samym możliwość uzyskania znacznie lepszej oceny.

10- nie zapominaj o podręcznikach

Podczas odrabiania prac domowych podobnie jak podczas nauki w szkole nie można zapominać o podręcznikach. Odpowiednio dobrane pozycje, jak na przykład https://www.zadania.pl/matematyka/ksiazka/10/matematyka-z-plusem-1-zakres-rozszerzony-reforma-2019 dają pewność tego, ze niezbędne informacje będą przekazane w odpowiedni sposób, dzięki czemu uczniowie zrozumieją znacznie więcej. To wpływa nie tylko na odrabianie bieżących prac, ale również na dalszy tok nauki.

Gotowe rozwiązania wszystkich podręczników szkolnych!

Szukasz rozwiązania zadania z matematyki, chemii, fizyki, biologii? Dobrze trafiłeś!
Wszystkie rozwiązania, wszystkich podręczników wszystkich klas w jednym miejscu!
Znajdź swoje zadanie i ciesz się gotowym rozwiązaniem!

Przeglądaj rozwiązane zadania!
Podobne wpisy na blogu:
10 rozwiązań jak przeżyć technikum

Średnie szkoły to dla młodzieży sporo nowych wyzwań, które wiążą się przede wszystkim z nauką, ale również ze zmianą otoczenia oraz znajomych. Nie oznacza to jednak, iż średnia szkoła ma...

Czytaj całość
10 rozwiązań jak przeżyć liceum

Szkoła średnia dla uczniów to często spore wyzwanie. Po wielu latach spędzonych w szkole podstawowej i nawiązaniu nowych przyjaźni muszą opuścić mury dotychczasowej szkoły i udać się do nowego miejsca,...

Czytaj całość
10 sposobów by lepiej przygotować się do egzaminów

Egzaminy w szkole, bez względu na poziom nauki, zawsze wiążą się ze stresem dla uczniów. Nie dziwi więc fakt, że poszukują oni dobrych sposobów na to, aby przygotować się do...

Czytaj całość