Card image cap

10 metod jak łatwiej przetrwać w szkole

Szkoła to na pewno nie jest łatwy czas, bez względu na jej poziom. Uczeń spotyka się z bardzo wieloma różnorodnymi problemami, które mają wpływ na jego naukę, jak również kontakty z kolegami ze szkoły. Jednakże z wieloma problemami można sobie poradzić, wiedząc, jak się do tego zabrać.

1 – poznać szkołę

Dobre poznanie szkoły to duży plus, który pomaga łatwiej się w innej odnaleźć. Zwłaszcza jeśli szkoła jest dość dużym budynkiem, warto wcześniej sprawdzić jej plan. Można dzięki temu uniknąć problemów z odszukaniem sal lekcyjnych czy takich jak szatnie czy podobne. Obecnie często bez problemu takie informacje można znaleźć na przykład w Internecie, co znacznie ułatwia szczególnie pierwsze dni.

2 - nowe, a może stare znajomości

Zazwyczaj sporym problemem w każdej szkole jest brak przyjaciół. Bywa, że niewielu znajomych decyduje się iść do tej samej szkoły, dlatego może się okazać, iż trzeba będzie nawiązywać nowe znajomości. Uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych często mają znacznie łatwiej, bowiem bywa, że uczęszczają do przedszkola blisko szkoły i w związku z tym bez problemu są w stanie odszukać kolegów. Można sprawdzić, czy przypadkiem nie wybierają się do tej samej szkoły wspólni znajomi, co powoduje, że o wiele łatwiej można nawiązać nowe znajomości.

3 – odpowiedni system nauki

Nauka to z pewnością najważniejsza sprawa w szkole, bez względu na jej poziom. Każdy jednak inaczej przyswaja wiedzę i w związku z tym, aby zrozumieć niezbędne informacje potrzebuje innego systemu nauki. Jednym wystarczy posłuchać o temacie lekcji, aby wiadomości zostały zapamiętane, jednak większość uczniów przyznaje, że pomocne dla nich są odpowiednio dobrane podręczniki. Szczególnie jak chodzi o przedmioty takie jak matematyka kupno dobrej książki jest podstawą. Podręczniki takie jak: https://www.zadania.pl/matematyka/ksiazka/4/matematyka-1-zakres-podstawowy-reforma-2019 pomagają przyswoić wiadomości ze względu na ciekawą ich formę i odpowiednio podane informacje.

4 – regularne odrabianie zajęć domowych

Prace domowe nie są zbytnio lubiane przez uczniów, jednakże stanowią część programu nauki. Zdaniem nauczycieli są one dość istotne, ponieważ pozwalają sprawdzić, w jakim stopniu uczniowie przyswoili materiał. Samodzielne wykonywanie zadań nie tylko sprawdza stopień ich przyswojenia, ale również pozwala poćwiczyć nabyte umiejętności i je utrwalić. Dlatego systematyczne odrabianie prac domowych jest ważną kwestią, szczególnie jak chodzi o przedmioty ścisłe. Tutaj bardzo często trzeba pamiętać wzory oraz różnorodne formułki, które zapadają w pamięć właśnie dzięki temu, że są często powtarzane i używane w zadaniach. Często także zadania domowe zawierają pewne zawiłości, które nie zawsze były poruszane na lekcjach. To wspomaga kreatywne myślenie uczniów oraz pozwala im przekształcić zdobyte wiadomości tak, aby uzyskać rozwiązanie zadania. Najwięcej trudności zdaniem uczniów sprawia matematyka, zwłaszcza w średnich szkołach. Dobra książka do nauki, jak https://www.zadania.pl/matematyka/ksiazka/7/matematyka-2-zakres-podstawowy-i-rozszerzony-reforma-2019 zawiera często rozwiązania wielu zadań, aby uczeń mógł sprawdzić poprawność ich wykonania. Fakt, że w spisie pokazany jest jedynie poprawny wynik sprawia, że uczeń samodzielnie musi dojść, jaki sposób rozwiązania danego zadania będzie najkorzystniejszy.

5 – prosić o pomoc

Uczniowie bardzo często w sytuacji, gdy nie do końca są w stanie zrozumieć poruszane zagadnienie proszą o pomoc i wytłumaczenie. Tymczasem jest to jeden z lepszych sposobów na to, aby pomóc sobie w zdobywaniu wiedzy w jak najkorzystniejszy sposób. Nauczyciele są przygotowani na pytania od uczniów i tłumaczenie im tego, czego nie mogą zrozumieć. Jednak spora ilość uczniów w klasie i jeden nauczyciel sprawia, że nie są w stanie każdego indywidualnie pytać, czy nie mają wątpliwości w rozumieniu materiału. Dlatego uczniowie nie powinni się wstydzić prosić o pomoc w sytuacji, gdy nie są w stanie zrozumieć pewnych kwestii. Ponadto można także poprosić o pomoc kolegów, którzy dany materiał są w stanie opanować znacznie lepiej. Często wspólne odrabianie prac domowych czy wspólna nauka przed klasówkami pomaga w lepszym opanowaniu materiałów.

6 – odpowiednie przygotowanie do prac klasowych

Klasówki z pewnością nie są ulubioną przez uczniów częścią nauki, jednakże są niezbędne, aby móc znacznie lepiej przyswoić wszystkie wiadomości. Zazwyczaj prac klasowe przeprowadzane są po większych działach nauki, dlatego zawierają dość spory zasób materiału, jaki uczniowie muszą powtórzyć przed każdą z nich. W trakcie przerabiania działów nauczyciele często robią kartkówki, jednak zazwyczaj zawierają one jedynie materiał z poprzedniej lekcji. Prace klasowe przeznaczone są do rozwiązania w dłuższym okresie czasu, i niezbędna jest znacznie większa wiedza.

Dobre powtórzenie materiału przed ich napisaniem to nie tylko kwestia właściwego ich rozwiązania, ale również możliwość uzyskania znacznie lepszych ocen. Szczególnie dla uczniów którzy chcą mieć jak najlepsze oceny dobre napisanie pracy klasowej jest bardzo ważne, gdyż ocena z nich uzyskana jest bardzo istotna i w znacznym stopniu wpływa na oceny końcowe czy  śródroczne. Na pewno nieodłączna częścią takich powtórek powinien być podręcznik. Taki jak https://www.zadania.pl/matematyka/ksiazka/20/matematyka-z-plusem-1-zakres-podstawowy-i-rozszerzony-reforma-2019 to nie tylko odpowiednio wyjaśniona wiedza, ale również ciekawie przygotowane przypomnienia przed pracami klasowymi. Podsumowania zawierają nie tylko wszystkie istotne informacje w jednym miejscu, ale również szereg zadań, które mają na celu utrwalenie wiadomości. Bardzo często zadania, które uczniowie mogą napotkać w takich podsumowaniach  są podobne do tych, które mogą spotkać na klasówkach. Nie można zapominać o tym, że wydawnictwa dostarczają nie tylko podręczniki dla uczniów, ale również szereg pomocy dla nauczycieli. Przeznaczone dla nich pozycje są opracowywane tak, aby były zgodne z podręcznikami dla uczniów. Nauczyciele często korzystają również ze zbiorów zadań, które mogą wykorzystywać podczas układania prac klasowych.

7 – właściwe notatki

Kady uczeń powinien poza czytaniem podręczników mieć również zeszyt i zapisywać w nim niezbędne informacje. Często to właśnie odpowiednio prowadzone notatki pozwalają na szybkie wyszukanie niezbędnych danych, takich jak na przykład wzory matematyczne.  Indywidualnie prowadzone notatki są na pewno najlepszym źródłem informacji, ponieważ każdy prowadzi je w taki sposób, aby jak najlepiej wyszukać potrzebne mu dane.

8 – wizualizacja przyszłości

Okazuje się, że bardzo dobrą motywacją dla uczniów, aby chcieli się uczyć jest wizualizacja ich przyszłości. Jeśli pomyślą, gdzie chcieliby znaleźć się za kilka lat wówczas mogą mieć znacznie więcej chęci na naukę konkretnych przedmiotów. Często pomaga im to, iż uświadamiają sobie, że przedmioty ścisłe, takie jak matematyka są niezbędne do nauki innych przedmiotów i mogą pomóc w przyszłości w wykonywaniu wielu zadań, wówczas znaczną większość sukcesu mają za sobą. Wystarczy wspomnieć, że tak popularna w ostatnich latach informatyka jest przedmiotem, który w dużej mierze opiera się na działaniach matematycznych jest sporą motywacją do lepszego przyswajania matematycznych formułek.

9 – bieżące rozwiązywanie problemów

W szkole pojawia się wiele problemów, nie tylko związanych z nauką, ale również konfliktów wynikających ze stosunków międzyludzkich. Ważne jest, aby takie problemy rozwiązywać jak najszybciej, gdyż często prowadzą do kolejnych i tym samym mogą sprawiać jeszcze większe problemy, nie mówiąc już o obciążeniu psychicznym dla uczniów. Mają oni bardzo wiele możliwości. Mogą się zwrócić do rodziców, wychowawcy czy innych nauczycieli. W każdej szkole ponadto znaleźć można doświadczonego pedagoga, który również w każdej chwili służy uczniom pomocą i rozmową.

10 - nie bać się szkoły

Często problemy wynikają z faktu, że uczniowie boją się szkoły. Bywa tak na przykład, gdy dzieci po raz pierwszy idą do szkoły podstawowej. Wówczas wsparcie otoczenia i rodziców mogą zdziałać cuda, dlatego też nawet jeśli starsi uczniowie zmieniają szkołę, wsparcie najbliższych jest ważne.

Gotowe rozwiązania wszystkich podręczników szkolnych!

Szukasz rozwiązania zadania z matematyki, chemii, fizyki, biologii? Dobrze trafiłeś!
Wszystkie rozwiązania, wszystkich podręczników wszystkich klas w jednym miejscu!
Znajdź swoje zadanie i ciesz się gotowym rozwiązaniem!

Przeglądaj rozwiązane zadania!
Podobne wpisy na blogu:
10 rozwiązań jak przeżyć technikum

Średnie szkoły to dla młodzieży sporo nowych wyzwań, które wiążą się przede wszystkim z nauką, ale również ze zmianą otoczenia oraz znajomych. Nie oznacza to jednak, iż średnia szkoła ma...

Czytaj całość
10 rozwiązań jak przeżyć liceum

Szkoła średnia dla uczniów to często spore wyzwanie. Po wielu latach spędzonych w szkole podstawowej i nawiązaniu nowych przyjaźni muszą opuścić mury dotychczasowej szkoły i udać się do nowego miejsca,...

Czytaj całość
10 sposobów by lepiej przygotować się do egzaminów

Egzaminy w szkole, bez względu na poziom nauki, zawsze wiążą się ze stresem dla uczniów. Nie dziwi więc fakt, że poszukują oni dobrych sposobów na to, aby przygotować się do...

Czytaj całość