29 30 31 33 34 35 36 37 38 39 41 42 43 44 45 46 47 48 51

Wstaw, U,ó, rz, ż, ch lub h. 

Rozwiązanie:
RZ piszemy, gdy w innych formach wyrazu lub w wyrazach pokrewnych wymienia się na R. Dwuznak RZ piszemy często w wyrazach o zakończeniach -erz i -arz (rycerz, rzeźbiarz). Pamiętaj o sprawdzeniu takich wyrazów w słowniku ortograficznym, ponieważ w polszczyźnie występują wyrazy zakończone na -aż i -eż. RZ piszemy po literach: p, b, t, d, k, g, j, w, ch. W niektórych przypadkach po literach k, p, w wyjątkowo piszemy SZ (np. kształcić, pierwszy, wszyscy) W wielu wyrazach piszemy RZ, choć nie wymienia się na R. Nazywamy to RZ niewymiennym. Ż piszemy, gdy w innych formach danego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych wymienia się na: g, z, s, dz, h, ź. Ż piszemy czasami, gdy nie wymienia się na żadną z liter (np. ciężki, pożar, żaba). Literę Ó piszemy w zakończeniach wyrazów -ów w nazwach miejscowości oraz w zakończeniach form liczby mnogiej większości rzeczowników rodzaju męskiego. Literę Ó piszemy w zakończeniach wyrazów -ówka. Wyjątkami są skuwka, wsuwka, zasuwka. Jest wiele wyrazów, w których piszemy Ó, choć nie wymienia się na O, E, A - jest to Ó niewymienne. Literą Ó piszemy, gdy w innych formach danego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych wymienia się na O, E, A.
Pokaż więcej...
Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadaj pytanie tutaj i otrzymaj rozwiazanie w kilka sekund!

Jak oceniasz rozwiązanie tego zadania przez nauczyciela?

Nie oceniono tego zadania! Bądź pierwszy!

Warto wiedzieć

Zadanie o treści:

Wstaw, U,ó, rz, ż, ch lub h. 

jest zadaniem numer 58440 ze wszystkich rozwiązanych w naszym serwisie zadań i pochodzi z książki o tytule Między nami 5. Zeszyt ćwiczeń Wersja B, która została wydana w roku 2018.

Zadanie zweryfikowane przez pracownika serwisu

Rozwiązanie tego zadania przygotował nauczyciel

Katarzyna Saliłska
zobacz profil

Nauczyciel języka polskiego klas 4 - 8 Szkoły podstawowej Nauczyciel z kilkuletnim doświadczeniem. W wolnych chwilach interesuje się historią języka polskiego oraz jego ewolucją, a także badaniami lingwistycznymi.

Czy wiesz, że?

Katarzyna Saliłska posiada 9412 rozwiązanych zadań w naszym serwisie

Informacje o książce:

Rok wydania

2018

Wydawnictwo

GWO

Autorzy

Agnieszka Łuczak, Anna Murdzek

ISBN

978-83-8118-167-9

Rodzaj książki

Zeszyt ćwiczeń