Zadania i ich rozwiązania:


Rozwiązanie:

MATeMAtyka 3. Zakres podstawowy i rozszerzony. Reforma 2019 rozwiązania
Książka w trakcie rozwiązywania!

Uczniowie szkół średnich nie mają łatwego zadania, ilość materiału, jaki musza opanować z różnych przedmiotów jest bowiem bardzo duża. Uwieńczeniem ich nauki jest egzamin maturalny, do którego przygotowują się praktycznie przez cały czas nauki w szkole średniej. Dlatego też, aby ułatwić im zadanie nauczyciele z wielka starannością wybierają podręczniki, które maja służyć do nauki danego przedmiotu. Warto przypomnieć, iż od bardzo wielu lat to właśnie nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik będzie wykorzystywany w nauce, oczywiście pod warunkiem iż jest on oficjalnie zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji. 

Matematyka zalicza się do tych przedmiotów w szkole, do których nauki przykłada się bardzo wiele uwagi. Mowa tutaj nie tylko o dobraniu odpowiednich podręczników ale również o właściwym podejściu do tematu, bowiem jako jeden z przedmiotów ścisłych matematyka wymaga właściwego tłumaczenia, gdyż niektóre z zagadnień matematycznych nie należą do łatwych, zwłaszcza jak mowa o poziomie szkoły średniej. Matematyka od pewnego czasu jest obowiązkowym przedmiotem na maturze, dlatego też nie dziwi fakt że w trakcie trwania nauki w szkole średniej zajęcia prowadzone są tak, aby jednocześnie jak najlepiej przygotować uczniów do tego niezwykle istotnego egzaminu. Nie można także zapominać o tym, że matematyka stanowi podstawę nauki wielu innych przedmiotów, zaś w dalszym toku kształcenia, na studiach, wiedza przyswojona w trakcie nauki w szkole średniej ma istotne znaczenie dla zrozumienia wiedzy przekazywanej przez wykładowców. 

Matematyka 3, podręcznik wydawnictwa Nowa Era jest rozwiązaniem zarówno dla klas o profilu podstawowym, jak również rozszerzonym. Jego konstrukcja sprawia, że nauczyciel może bez problemu rozszerzyć poziom nauki, jeśli profil tego wymaga. Niewątpliwą zaleta tej pozycji jest przede wszystkim odpowiednie opracowanie, które pozostaje w zgodzie z reformą z roku 2019. Ta reforma wprowadziła znaczące zmiany poprzez likwidacje gimnazjów i powrót do znanego przed wielu laty systemu nauczania w formacie 8 klasowej szkoły podstawowej i następującej bezpośrednio po niej szkoły średniej. Wynikiem takich znaczących zmian niestety była utrata roku nauki, gdyż gimnazjum i szkoła podstawowa trwały łącznie 9 lat, zaś po reformie okres nauki przed szkołą średnią skrócił się do 8 lat. Dlatego konieczne stało się dopasowanie podręczników, szczególnie tych dla szkół średnich, bowiem wiadomości z roku, o który skrócono naukę w większości musiały zostać przeniesione właśnie do nauki w szkołach ponadpodstawowych. 

Zespół autorski, tworzący podręcznik Matematyka 3 z zakresu podstawowego i rozszerzonego stanął na wysokości zadania, oddając do dyspozycji uczniów i nauczycieli pozycję spełniającą wszystkie oczekiwania, jak również zgodną z wytycznymi wskazanymi przez Ministerstwo. Podstawą stało się jasne i czytelne przekazanie wiadomości w sposób zrozumiały, aby uczniowie dokładnie opanowali materiał, a nie tylko zapamiętali matematyczne wzory i formułki. Wprawdzie maja one duże znaczenie, ale bez zrozumienia zagadnienia i jego szczegółów nie zawsze się przydają. Aby uczniowie nie mieli problemu z wyszukaniem odpowiednich wiadomości, najważniejsze dane, takie jak wzory są wyraźnie wskazane i bardzo często podkreślone w treści książki, aby były widoczne bardzo szybko. Wówczas wystarczy jedynie przejrzeć książkę, aby błyskawicznie wzrokiem odszukać niezbędne informacje. W taki sam sposób w podręczniku można znaleźć przypomnienia wiadomości, które zostały przedstawione wcześniej, zazwyczaj w procesie nauki w szkole podstawowej. Często uczniowie zapominają o istotnych informacjach, jednak aby nie było konieczności ich poszukiwania w starszych zeszytach czy książkach w podręczniku mogą je znaleźć. Takie nawiązanie do ważnych informacji przekazywanych przez nauczycieli we wcześniejszych latach nauki pomaga płynnie zagłębić się w nowe zagadnienia i przede wszystkim jak najlepiej je zrozumieć. 

Podręcznik Matematyka 3 zakres podstawowy i rozszerzony Nowa Era podzielono na działy, odnoszące się do konkretnych zagadnień matematycznych. Ich zaletą jest to, że podzielone są na działy o niewielkiej ilości informacji, a zagadnienia które w nich poruszono są niezwykle dokładnie wyjaśnione. Często objaśnianie zagadnień odbywa się na podstawie przykładów, a każdy kolejny krok jest dokładnie opisywany. Ponadto podręcznik dokładnie opisuje różne sposoby rozwiązywania zadania, jeśli takowe istnieją. Zwłaszcza jak chodzi o naukę na poziomie rozszerzonym, pokazywanie takich zagadnień jest często materiałem obowiązkowym w tym przypadku.

Właściwe tłumaczenie zagadnień ułatwiają infografiki, które są jasne i czytelne. Zastosowano w nich różnorodne kolory, co sprawia że są znacznie szybciej rozpoznawane i ułatwiają zapamiętanie wielu danych. Najważniejsze informacje podano w postaci krótkich zdań i formułek, co ułatwia ich szybkie zapamiętanie. Każdy dział zakończony jest sporą ilością ćwiczeń, które pozwalają utrwalić wiadomości, a także sprawdzić poziom zrozumienia nabytej wiedzy. Co pewien czas w podręczniku znaleźć można większe podsumowania, które na pewno pozwalają przygotować się do prac klasowych. Ponadto korzystne dla uczniów są również specjalnie opracowane zestawy zadań, których celem jest przede wszystkim przygotowanie uczniów do czekającej ich matury. Zadania w tych działach opracowano tak, aby pokazywały uczniom w jaki sposób układane są zadania maturalne. Mogą oni poćwiczyć nabytą wiedzę i sposoby ich rozwiązywania, dzięki czemu spokojniej mogą przygotować się do tego niezwykle ważnego w życiu egzaminu. 

Informacje o książce:

Rok wydania

2021

Wydawnictwo

Nowa Era

Popularne zadania z tej książki