17 20
Zadania i ich rozwiązania:


Jakie zjawiska społeczne i wydarzenia historyczne miały wpływ na kształtowanie się romantyzmu? 

Rozwiązanie:
Rewolucja francuska, a przed nią także rewolucja amerykańska obaliły panujący...
Pokaż więcej...

Ponad słowami 2. Zakres podstawowy i rozszerzony cz. 1. Reforma 2019 rozwiązania

Język polski jest przedmiotem, który nie tylko uczy odpowiedniego posługiwania się ojczystym językiem, znaczenia różnych słów i wyrażeń, gramatyki i zasad pisowni, ale także przybliża najważniejsze pozycje polskiej literatury oraz ich autorów z różnych epok, ucząc przy okazji odpowiedniego rozumienia i interpretacji literackich dzieł. Ponadto przedmiot ten uczy tworzenia własnych wypowiedzi, krótszych i dłuższych. Zadania z każdego z tych zagadnień pojawiają się później na egzaminach. Matura z języka polskiego jest obowiązkowa i najważniejsza, gdyż jej wynik liczy się w rekrutacji na każdy kierunek studiów. Ponadto jest to egzamin pisemny i ustny. Wszelkie zadania znajdujące się w podręcznikach mają na celu przygotować Ciebie i Twoich kolegów właśnie do najważniejszego egzaminu w życiu. Wiele z nich jest zadawanych przez nauczycieli do zrobienia w domu. Nie zawsze jednak musisz mieć czas na siedzenie nad wypracowaniem albo interpretacją jakiegoś wiersza, bo masz przecież też zadania z innych przedmiotów, a sprawdzian z matematyki jest niewątpliwie ważniejszy od analizy fragmentu powieści. Zmęczenie natłokiem zadań także może dać znać o sobie. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania zadań z języka polskiego, z podręcznika Ponad słowami 2. 

Ponad Słowami 2 to podręcznik wydany w 2020 roku. Jego autorami są: Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Anna Równy oraz Aleksandra Wróblewska. Podręcznik zawiera wszystkie tematy według założeń podstawy programowej z języka polskiego dla drugich klas liceów i techników. Autorzy podręcznika mają niemałe doświadczenie w tworzeniu książek i materiałów edukacyjnych dla uczniów, więc Ponad słowami 2 to podręcznik napisany naprawdę dobrze, i powinien wzbudzić wśród uczniów  zainteresowanie ojczystym językiem i literaturą. Podręcznik zawiera tematy w zakresie zarówno podstawowym, jak i rozszerzonym, więc pozwoli przygotować się do matury podstawowej, jak i rozszerzonej z tego przedmiotu.

Na 384 stronach podręcznika znajduje się cała wiedza dotycząca epoki romantyzmu oraz najważniejszych twórców tej epoki. Wspomniani są tacy autorzy, jak: Johan Wolfgang Goethe, Fryderyk Schiller oraz oczywiście polscy najsłynniejsi twórcy z okresu romantyzmu, czyli Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński czy Cyprian Kamil Norwid. Wśród lektur, które omawiane są w podręczniku, znajdują się: „Konrad Wallenrod”, „Dziady”, „Kordian”, „Lilla Weneda” oraz „Nie-boska komedia”. Oprócz tego w podręczniku znajdują się działy dotyczące kształcenia językowego oraz tworzenia własnych wypowiedzi. Poznajesz więc zapożyczenia, odmiany polszczyzny, style funkcjonalne czy niejednoznaczność wypowiedzi, a do tego uczysz się tworzenia opinii i poznajesz pojęcie perswazji. Kolejny rozdział obejmuje już stricte przygotowanie do matury. Są to różnorodne ćwiczenia dotyczące interpretacji tekstu, krytycznego czytania, a także kompetencji językowo – komunikacyjnych. 

 

Podręcznik jest napisany przejrzyście i wygodny w korzystaniu. Poza tekstami zawiera odrębne bloki z innymi elementami, ciekawostkami, notkami o autorach czy pojęciami do zapamiętania. Książka jest urozmaicona ilustracjami, infografikami, a także zdjęciami dzieł malarskich czy rzeźbiarskich z epoki romantyzmu. Przy każdym temacie znajdują się różne ćwiczenia i zadania do wykonania, związane zarówno z przytaczanymi fragmentami utworów, pisaniem własnych form wypowiedzi czy gramatyką. Nie brakuje także podsumowań, czyli zbiorów najważniejszych informacji, które należy zapamiętać. Takie podsumowania znajdują się chociażby po omówieniu każdego z autorów i jego dzieł. Na samym końcu podręcznika znajduje się jeszcze dział zatytułowany „Wiesz, umiesz, zdasz”, w którym znajdują się przeróżne ćwiczenia i zadania powtórzeniowe. 

Na każdej lekcji na pewno dostaniesz zadanie do wykonania w domu i to pewnie niejedno. W liceum nauki jest bardzo dużo, więc nic dziwnego, że możesz nie nadążyć z ich wykonywaniem. Nie musisz też być omnibusem z języka polskiego. Możesz woleć przedmioty ścisłe, do których chętniej się przykładasz. Jednak nawet jeśli z samym językiem polskim nie wiążesz swojej przyszłości, i tak musisz zdać go na maturze, a żeby być dopuszczonym do matury, musisz mieć pozytywną ocenę na koniec. Dlatego chcąc nie chcąc, musisz wykonywać wszystkie zadania, aby nie popsuć sobie ocen. Możesz jednak teraz zrobić wszystkie zadania dosłownie w chwilę. Mamy dla Ciebie zbiór rozwiązań wszystkich zadań z podręcznika Ponad słowami 2, więc jeśli to właśnie jest Twój podręcznik, zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy.

Nasze rozwiązania zadań przygotowaliśmy współpracując z nauczycielami języka polskiego, polonistami i korepetytorami. Możesz być więc pewien, że wszystkie zadania rozwiązane są prawidłowo. Potrzebujesz konkretnego zadania? Żaden problem. Nie musisz czytać całego zbioru, żeby znaleźć to właśnie zadanie. Znajdziesz je bardzo łatwo, po numerze zadania oraz strony, na której jest ono w podręczniku. Pozostanie Ci już tylko przepisanie rozwiązania do zeszytu i spokojna głowa. Chwila i będziesz mógł zająć się innymi przedmiotami albo porobić coś innego, na przykład po prostu odpocząć czy pograć w ulubioną grę. 

Od teraz ze wszystkim poradzisz sobie bez problemu sam. Nie będziesz potrzebował już pomocy nie mających na to czasu rodziców ani drogich korepetycji. Być może język polski stanie się odtąd Twoją pasją, nawet jeśli masz umysł ścisły? Jeśli dotąd musiałeś prosić kolegów o to, żeby Ci dali odpisać zadanie, którego nie miałeś czasu zrobić albo nie wiedziałeś jak, teraz się to zmieni. To Ciebie wszyscy teraz będą prosić o to, żebyś dał im odpisać, a ty zaś możesz polecić im nasze rozwiązania. Korzystanie z naszych rozwiązań na pewno ułatwi Ci naukę i życie. Łatwiej zapamiętasz wszystko, co powinieneś umieć. Przygotujesz się idealnie nie tylko do matury, ale i do każdego sprawdzianu czy ustnej odpowiedzi z polskiego. Ucz się z nami i zbieraj same piątki. Dzięki naszym zadaniom pasek na świadectwie masz jak w banku!

Informacje o książce:

Rok wydania

2020

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Małgorzata Chmiel, Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Anna Równy, Aleksandra Wróblewska

ISBN

978-83-267-3965-1