Wybór strony:

a) zapisz przysłówki z ćwiczenia 2. w odpowiednich miejscach 

b) Wypisz z tekstu przysłówki który się nie stopniują

 

Między nami 5. Zeszyt ćwiczeń Wersja B Zadanie 3 strona 68

Rozwiązanie:
Przysłówek to nieodmienna część mowy, określająca cechę, czynność lub stan. Najczęściej spotykamy ją w połączeniu z czasownikiem, np. chodzić szybko, przymiotnikiem, np. niezwykle miły lub innym przysłówkiem, np. bardzo ładnie. Przysłówek określa jak lub w jaki sposób wykonywana jest czynność, oznacza właściwości, a także ich okoliczności. Odpowiada na pytania: jak? gdzie? kiedy?Stopniuje się przysłówki odprzymiotnikowe i robi się to analogicznie do stopniowania przymiotników. Wyróżnia się trzy stopnie intensywności cechy: równy, wyższy i najwyższy. Stopniowanie wygląda następująco: chłodno (stopień równy), chłodniej (stopień wyższy) i najchłodniej (stopień najwyższy). Mianowicie: W stopniowaniu przymiotników wyróżniamy trzy stopnie: równy, wyższy i najwyższy. Stopień równy odpowiada przymiotnikowi w podstawowej formie, np. miły. Wyższy wykorzystujemy do podkreślania cechy przymiotnika lub dokonywania porównania, np. Adam jest milszy niż Monika. Stopień najwyższy służy do wyróżniania danej cechy, np. najmilszy. Możemy podzielić stopniowanie na: -> proste (syntetyczne), czyli polegające na dodawaniu końcówek i przedrostka, np. tani- tańszy- najtańszy lub trudny – trudniejszy – najtrudniejszy. Najczęściej wykorzystuje się końcówki -szy, -ejszy, natomiast jako przedrostek wykorzystuje się naj-. -> opisowe, polega ono na dodaniu wyrazu bardziej i najbardziej podczas stopniowania. Występuje w stopniowaniu takich przymiotników, do których dodanie końcówek ze stopniowania syntetycznego nie jest możliwe, np. wyjątkowy – bardziej wyjątkowy – najbardziej wyjątkowy. Sam przymiotnik pozostaje w niezmienionej formie. -> nieregularne, czyli takie, któremu podlegają wszystkie przymiotniki, które w stopniu wyższym i najwyższym zmieniają temat fleksyjny. W języku polskim najczęstszymi przymiotnikami nieregularnymi są: dobry, zły, duży, mały, a ich odmiana wygląda następująco: dobry- lepszy- najlepszy, zły- gorszy- najgorszy, duży- większy- największy, mały- mniejszy- najmniejszy.
Pokaż więcej...
Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadaj pytanie tutaj i otrzymaj rozwiazanie w kilka sekund!

Jak oceniasz rozwiązanie tego zadania przez nauczyciela?

Nie oceniono tego zadania! Bądź pierwszy!

Warto wiedzieć

Zadanie o treści:

a) zapisz przysłówki z ćwiczenia 2. w odpowiednich miejscach 

b) Wypisz z tekstu przysłówki który się nie stopniują

 

jest zadaniem numer 58525 ze wszystkich rozwiązanych w naszym serwisie zadań i pochodzi z książki o tytule Między nami 5. Zeszyt ćwiczeń Wersja B, która została wydana w roku 2018.

Zadanie zweryfikowane przez pracownika serwisu

Rozwiązanie tego zadania przygotował nauczyciel

Katarzyna Saliłska
zobacz profil

Nauczyciel języka polskiego klas 4 - 8 Szkoły podstawowej Nauczyciel z kilkuletnim doświadczeniem. W wolnych chwilach interesuje się historią języka polskiego oraz jego ewolucją, a także badaniami lingwistycznymi.

Czy wiesz, że?

Katarzyna Saliłska posiada 9412 rozwiązanych zadań w naszym serwisie

Informacje o książce:

Rok wydania

2018

Wydawnictwo

GWO

Autorzy

Agnieszka Łuczak, Anna Murdzek

ISBN

978-83-8118-167-9

Rodzaj książki

Zeszyt ćwiczeń