9 11 12 16 19
Zadania i ich rozwiązania:


Omów najważniejsze kryteria, które decydują o istnieniu państwa.

Rozwiązanie:
Państwo jest jednostką terytorialną, która posiada własne terytorium, mieszkańców, suwerenność i uznanie międzynarodowe.
Pokaż więcej...

Oblicza geografii 2. Zakres podstawowy. Reforma 2019 rozwiązania

Oblicza geografii 2, to podręcznik dla klas II liceum ogólnokształcącego oraz technikum. Jest to sprawdzona seria w nowej odsłonie. Zmiany wymusiła oczywiście reforma szkolnictwa i likwidacja gimnazjów. Programy nauczania musiały zostać zaktualizowane, ponieważ ubył jeden rok nauki, którym była III klasa gimnazjum. Oblicza geografii 2 to podręcznik wydany przez znane i cenione wydawnictwo Nowa Era, którego podręczniki są powszechnie stosowane zarówno w szkołach podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Książka zawiera materiał w zakresie podstawowym i została stworzona z myślą o uczniach, którzy nie planują zdawać matury z geografii i wiązać z nią swojej przyszłości.

Nad podręcznikiem pracowało aż czterech specjalistów z dziedziny geografii. Tomasz Rachwał, Radosław Uliszak, Krzysztof Wiedermann i Paweł Kroh są wykładowcami geografii i przedmiotów z nią związanych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Są więc specjalistami w tej dziedzinie, dzięki czemu podręcznik Oblicza geografii zawiera profesjonalną wiedzę z tej ciekawej dziedziny. Wszyscy autorzy mają duże doświadczenie w tworzeniu podręczników dla uczniów i doskonale wiedzieli, jak powinien wyglądać podręcznik, by zachęcać ucznia do nauki i mu ją ułatwiać.

Oblicza geografii 2, to książka, która zawiera treści dotyczące geografii ekonomiczno – społecznej ogólnej. Uczniowie mogą między innymi dowiedzieć się, jak na przestrzeni lat zmieniała się mapa polityczna świata. W podręczniku znajdują się również szczegółowe informacje o liczbie i strukturze ludności na świecie. Kolejnym tematem zawartym w tym podręczniku jest globalizacja, a więc rozwój całej światowej gospodarki. Bardzo szczegółowo omówione zostały wszystkie poszczególne sektory, czyli rolnictwo, rybactwo, leśnictwo, przemysł, a także usługi. Bardzo ważnym elementem tego podręcznika jest dział „Wpływ człowieka na środowisko”, który wspaniale uświadamia uczniów o tym, jak działalność człowieka wpływa na przyrodę i że niestety wpływa bardzo negatywnie. Oprócz  tego w rozdziale tym znajduje się temat dotyczący sposobów ochrony środowiska i przyrody, a także temat o rewitalizacji i działaniach proekologicznych dla ratowania środowiska. 

Podręcznik został napisany zrozumiałym i przystępnym dla uczniów językiem. W tekście zostały pogrubioną czcionką zaznaczone ważniejsze zagadnienia. Informacje są przekazywane w książce w sposób łatwy do zrozumienia i zapamiętania, a więc nie tylko w formie krótkich bloków tekstu, ale także wypunktowań. Oprócz fragmentów tekstu, podręcznik został wzbogacony o piękne zdjęcia, ilustracje, schematy, wykresy i tabele, które w ciekawy sposób obrazują informacje, które chcą przekazać uczniom autorzy. Takie formy przekazywania informacji znacznie ułatwiają ich zapamiętanie, przyswojenie oraz utrwalenie. Ich obecność jest bardzo ważna w podręcznikach, gdyż dzięki temu są one kolorowe i urozmaicone, dzięki czemu korzystanie z nich jest łatwiejsze i przyjemniejsze.

Poza odpowiednią szatą graficzną i tekstem napisanym w przyjemnym stylu, podręcznik zawiera także inne elementy pomocne w zapamiętywaniu zdobywanej wiedzy. Są to bloki podsumowań i ćwiczeń po każdej lekcji, a także podsumowania oraz bloki zadań na końcu każdego działu, nazwane „Sprawdź, czy potrafisz”. Podręcznik zawiera również mapy, dzięki którym możliwa jest nauka pracy z nimi, a element „Przyczyny i skutki” pomaga nauczyć się analizowania przyczyn oraz skutków najważniejszych wydarzeń społeczno – ekonomicznych na świecie. Zaś dzięki elementowi „w Polsce” uczniowie mogą porównywać zjawiska i procesy społeczno-ekonomiczne, zachodzące w naszym kraju z tymi zachodzącymi na całym świecie. W podręczniku znajduje się również wiele danych statystycznych, które uczniowie uczą się analizować i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Autorzy zadbali także o to, by podręcznik wzbudzał zainteresowanie ciekawą dziedziną wiedzy, jaką jest geografia, zamieszczając w nim elementy takie jak: „Okiem geografa” oraz ciekawostki „Czy wiesz, że...”. Podręcznik więc może przyczynić się do tego, że geografia stanie się czyjąś pasją. Wszystko to zawarte jest na 264 stronach książki z miękką okładką, dzięki czemu jest ona lekka i nie obciąża znacznie plecaka. 

Choć podręcznik Oblicza geografii 2 został stworzony z myślą o uczniach, którzy nie zdają matury z geografii, może pomóc w nauce tym, którzy zdecydują się jednak zdawać egzamin na poziomie podstawowym. Na pewno jednak będzie bardzo pomocny w przygotowaniu się do sprawdzianów, bo podsumowania zamieszczone na końcach każdej lekcji oraz działu pozwalają na szybkie powtórzenie materiału. Na końcu książki znajduje się także klucz odpowiedzi do zadań z bloków „Sprawdź, czy potrafisz”. Rozwiązania wszystkich zadań z tego podręcznika można znaleźć również na platformie zadania.pl. Gotowe rozwiązania na pewno pomogą w szybkim wykonaniu prac domowych, co docenią uczniowie, którzy mniej interesują się geografią i wolą poświęcić więcej czasu na inny ulubiony przedmiot lub szybko uporać się z nauką i zająć zupełnie czymś innym. 

Oblicza geografii 2 to współczesny, znakomity podręcznik dla licealistów i uczniów techników, wzbogacony o aktualne dane statystyczne oraz o nowe rozwiązania wspomagające naukę. Praca z tym podręcznikiem będzie na pewno przyjemna i prosta. 

Informacje o książce:

Rok wydania

2020

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Tomasz Rachwał, Radosław Uliszak, Krzysztof Wiedermann, Paweł Kroh

ISBN

978-83-267-3962-0