Wybór strony:
Zadania i ich rozwiązania:


Porównaj procesy bielicowania i brunatnienia. Odpowiedz jakie typy gleb powstają w ich wyniku. 

Rozwiązanie:
Bielicowanie i brunatnienie to procesy glebotwórcze.Proces bielicowania polega na wymywaniu...
Pokaż więcej...

Oblicza geografii 1. Zakres podstawowy. Reforma 2019 rozwiązania

Bardzo często geografia wymieniana jest jako jeden z ulubionych przedmiotów szkolnych i to przez wielu uczniów. Dzieje się tak, bo podstawa programowa tego przedmiotu jest bogata w wiele informacji o świecie, nieznanych kulturach, czy przeszłości naszej planety. Często mylnie ten przedmiot uznawany jest za łatwy i przyjemny. Nic bardziej mylnego – nie jest to bardzo skomplikowany przedmiot, jest przyjemny, ale nie oznacza to tego, że nie trzeba się go zbyt dużo uczyć. Wręcz przeciwnie, chcąc być naprawdę dobrym z geografii, trzeba się jej uczyć tyle samo, co innych przedmiotów. 

Podstawy geografii uczniowie zaczynają poznawać już na samym początku edukacji. Na etapie klas 1-3 szkoły podstawowej rzeczy z geografii są wkomponowane w inne przedmioty. Później geografia pojawia się w ramach przyrody, a także historii – aż do momentu, gdy zostaje już ujęta w planie lekcji i uczona jest jako osobny przedmiot. 
Geografia jest też bardzo często zdawanym przedmiotem na maturze i to od bardzo dawna. Jest to pokłosie wcześniej wskazywanego już tutaj mitu, a mianowicie – geografia jest łatwa. Jeśli ktoś nie wiedział do końca co chce zdawać na maturze, wybierał geografię lub wiedzę o społeczeństwie. Na szczęście teraz już się to bardzo zmienia, a geografia wybierana jest świadomie, przez osoby, które łączą z tą nauką swoją przyszłość. 

Geografia to przedmiot, który jako rozszerzenie na egzaminie maturalnym przyda się przede wszystkim studentom wybierającym się na turystykę, czy inne kierunki na AWF. Jest też dobrze punktowany na kierunkach przyrodniczych, oraz społecznych. Rozszerzenie z geografii jest bardzo uniwersalne i daje naprawdę całkiem dużo możliwości, więc jest całkiem dobrym wyborem również dla mniej zdecydowanych maturzystów. 

Najlepsze sposoby na naukę geografii 
Geografia jest bardzo interesującym przedmiotem, ale mimo to, trzeba też się jej umieć uczyć. Wiele osób ma problem z tego typu przedmiotami, gdzie informacji jest dużo jednak nie zawsze da idzie je łatwo usystematyzować, na przykład przez rozwiązywanie zadań. Dlatego też warto jest mieć skuteczny sposób na to, by nauka geografii była przyjemna i dość szybka. 
Po pierwsze, najważniejsze jest, by znaleźć sobie dobre materiały z których uczyć się będziemy. Każdy ma trochę inne preferencje. Podręcznik, ćwiczenia i zbiory zadań używane w szkole wybiera oczywiście nauczyciel, ale wszelkie uzupełniające materiały uczeń może dobrać sobie tak, jak mu się podoba. 
Geografia to na tyle interesująca dziedzina, że powstają też w tej tematyce przeróżne filmy, seriale i programy dokumentalne. Są one bardzo interesujące, a przez ich oglądanie można się naprawdę wiele nauczyć. Wiele podręczników, takich jak np. Oblicza geografii wydawnictwa Nowa Era sugerują też uczniom dodatkowe materiały, którymi warto się zainteresować. 
Kolejnym wymogiem, by nauka była naprawdę skuteczna, jest po prostu systematyczność. To oczywista sprawa, ale nadal wiele osób o tym zapomina. O wiele bardziej skuteczna jest nauka przez 30 minut, ale codziennie, niż jednorazowe siedzenie nad książkami przez 3 godziny. Wiadomo, że czasem potrzeba jest więcej czasu na przyswojenie materiału, niemniej trzeba i tak często go powtarzać, by zapamiętać go na dłużej, niż do kolejnego sprawdzianu. 
Bardzo ważne jest też rozwiązywanie zadań. To najczęściej robi się w przypadku matematyki czy innych przedmiotów ścisłych, jednak przy geografii jest też sporo działów, gdzie zadania są wskazane. Ważne by były one też ciekawe i dobrze ułożone – dzięki temu będą przygotowywać dobrze do przyszłych tekstów, ale też nie będą nudzić swoimi treściami. 

Przygotowując się do egzaminów takich jak matura, warto jest też zajrzeć do arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat i takim sposobem zapoznać się dobrze z zadaniami, jakie tam występują. Wielu nauczycieli omawia bardzo często takie arkusze na lekcjach, np. w klasach maturalnych. 

Jak już wcześniej było wspominane – na podręcznik, a dokładniej jego wybór wpływ ma nauczyciel i właściwie tego wyboru dokonuje według swoich własnych upodobań. Jednym z częściej wybieranych podręczników są podręczniki z serii Oblicza Geografii – zarówno dla klas o zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym. Podręcznik Oblicza Geografii 1 w zakresie podstawowym autorstwa Romana Malarza i Marka Więckowskiego z wydawnictwa Nowa Era to bardzo dobry wybór. Materiał zawarty w książce jest świetnie opracowany – zrozumiale i interesująco właściwie dla każdego. Podzielony na działy ułożone tak, by cały czas rozwijały wiedzę i świetnie podsumowywały tą już zdobytą. 
Warto też dodać, że seria Oblicza geografii to podręczniki, które mogą być wykorzystywane przez cały okres nauki w szkole średniej – zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym. Uczniowie, którzy korzystają właśnie z tej serii podręczników, są idealnie przystosowani do zdania egzaminów, a także na późniejsze studia. Nic dziwnego, oblicza geografii to jedna z lepszych serii podręczników do geografii, które może wybrać nauczyciel. Razem z podręcznikami można też wybrać zeszyty ćwiczeń, a także zbiory zadań, które świetnie uzupełnią proces nauki. 

Informacje o książce:

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Roman Malarz, Marek Więckowski

ISBN

978-83-267-3612-4