45 54 61

Poniżej przedstawiono cechy siatek. Przepisz je do zeszytu  a następnie dopisz obok punktów literę G, jeśli dotyczą siatki geograficznej lub K jeśli kartograficznej 

Rozwiązanie:
Do przedstawiania wyglądu powierzchni Ziemi w tradycyjny sposób wykorzystywane są globusy i mapy. Globusy to kule z naniesionymi elementami takimi jak lądy, morza, oceany itp., natomiast mapy to ten sam obraz tyle, że przedstawiony na płaskiej płaszczyźnie. Tak jak w przypadku globusów odwzorowanie jest stosunkowo naturalne tak w przypadku map konieczne są różne przekształcenia. Aby ułatwić operowanie mapami lub globusami, a tym samym również w rzeczywistości wprowadzona została specjalna siatka złożona z równoleżników i południków. Na mapach jest nazywana siatką kartograficzną, a globusach geograficzną. Oby dwie mają swoje charakterystyczne cechy.
Pokaż więcej...
Jak oceniasz rozwiązanie tego zadania przez nauczyciela?

Nie oceniono tego zadania! Bądź pierwszy!

Warto wiedzieć

Zadanie o treści:

Poniżej przedstawiono cechy siatek. Przepisz je do zeszytu  a następnie dopisz obok punktów literę G, jeśli dotyczą siatki geograficznej lub K jeśli kartograficznej 

jest zadaniem numer 56869 ze wszystkich rozwiązanych w naszym serwisie zadań i pochodzi z książki o tytule Geografia 6, która została wydana w roku 2019.

Zadanie zweryfikowane przez pracownika serwisu

Rozwiązanie tego zadania przygotował nauczyciel

Grzegorz Rusowski
zobacz profil

Nauczyciel geografii klas 4 - 8 Szkoły podstawowej Grzegorz zainteresowany jest geologią i procesami geologicznymi, które kształtują naszą planetę. Stara się przekazywać swoim uczniom wiedzę na temat geologii.

Czy wiesz, że?

Grzegorz Rusowski posiada 4732 rozwiązanych zadań w naszym serwisie

Informacje o książce:

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

WSiP

Autorzy

Agnieszka Lechowicz, Maciej Lechowicz, Piotr Stankiewicz, Arkadiusz Głowacz

ISBN

978-83-021-8155-9

Rodzaj książki

Podręcznik