10 13 20 25

Napisz w zeszycie szerokość geograficzną punktów oznaczonych na rysunku po prawej

 

Rozwiązanie:
O współrzędnych geograficznych mówimy wtedy, gdy chcemy zlokalizować jakieś miejsce na kuli ziemskiej. Określamy je południkami i równoleżnikami, ułożonymi na siatce współrzędnych, które oznaczają nam szerokość i długość geograficzną.  → szerokość geograficzną oznaczamy za pomocą liter N (north - północ ↑) i S (south - południe ↓). Jej wartość odczytujemy z równoleżników, czyli tych poziomych kresek na siatce współrzędnych. Najdłuższy równoleżnik - równik - ma wartość 0°. Wartości równoleżników rosną od 0° do 90° po obu stronach globu - w kierunku północnym i południowym. → długość geograficzną oznaczamy za pomocą liter E (east - wschód →) i W (west - zachód ←). Jej wartość odczytujemy z południków, czyli tych pionowych kresek. Każdy z równoleżników ma tą samą długość. Ich wartości rosną od 0° do 180° (tzw. linii zmiany daty) w kierunku wschodnim i zachodnim. Aby wyznaczać współrzędne, musimy podzielić kulę ziemską na cztery części - południk 0° wraz z równikiem przecinają się pośrodku mapy i wyznaczają nam cztery kierunki świata (N, S, W i E).  Wszystko, co znajduje się po prawej stronie południka 0° oznaczamy literą E, czyli jest to półkula wschodnia, zaś to, co jest po stronie lewej oznaczamy literą W, bo znajduje się na półkuli zachodniej. Tak samo działa równik, czyli równoleżnik 0°. To, co znajduje się na górze równika to półkula północna oznaczana literą N. To, co na dole zaś to półkula południowa, więc zapisujemy ją symbolem S. Pamiętajmy, że: Wartości po stronie zachodniej idą malejąco aż do 0°, tzn. 180° - 160° - 140° - (...) - 20° - 0°;Wartości po stronie wschodniej idą rosnąco od 0° - 20° - 60° - 80° - (...);Wartości na półkuli północnej idą w górę od 0°; Wartości na półkuli południowej idą w dół od 0°. Wartości równoleżników czytamy z lewej lub prawej strony mapy; wartości południków zaś wyznaczane są zwykle na górze/dole siatki współrzędnych.
Pokaż więcej...
Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadaj pytanie tutaj i otrzymaj rozwiazanie w kilka sekund!

Jak oceniasz rozwiązanie tego zadania przez nauczyciela?

Nie oceniono tego zadania! Bądź pierwszy!

Warto wiedzieć

Zadanie o treści:

Napisz w zeszycie szerokość geograficzną punktów oznaczonych na rysunku po prawej

 

jest zadaniem numer 56847 ze wszystkich rozwiązanych w naszym serwisie zadań i pochodzi z książki o tytule Geografia 6, która została wydana w roku 2019.

Zadanie zweryfikowane przez pracownika serwisu

Rozwiązanie tego zadania przygotował nauczyciel

Grzegorz Rusowski
zobacz profil

Nauczyciel geografii klas 4 - 8 Szkoły podstawowej Grzegorz zainteresowany jest geologią i procesami geologicznymi, które kształtują naszą planetę. Stara się przekazywać swoim uczniom wiedzę na temat geologii.

Czy wiesz, że?

Grzegorz Rusowski posiada 4732 rozwiązanych zadań w naszym serwisie

Informacje o książce:

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

WSiP

Autorzy

Agnieszka Lechowicz, Maciej Lechowicz, Piotr Stankiewicz, Arkadiusz Głowacz

ISBN

978-83-021-8155-9

Rodzaj książki

Podręcznik