Wybór strony:

Rosyjski chemik Dmitrij Iwanowicz Mendelejew zauważył „periodyczne powtarzanie się właściwości pierwiastków chemicznych, w miarę zwiększania się ich mas atomowych”. Stwierdzenie to stanowiło pierwotną treść prawa okresowości. Mendelejew uporządkował wszystkie 63 znane wówczas pierwiastki chemiczne według zwiększającej się masy atomowej. Stworzył w ten sposób w 1869 r. pierwszy układ okresowy pierwiastków chemicznych. W kilku miejscach zmienił położenie niektórych pierwiastków w swoim układzie okresowym. Na przykład jod o masie atomowej 126,9 u, umieścił za tellurem o masie atomowej 127,6 u, tak by zgodnie z właściwościami znalazł się w grupie z fluorem, chlorem i bromem. Poza tym Mendelejew zauważył, że w tak ułożonym układzie okresowym są jeszcze puste miejsca, np. pod glinem i krzemem. Pozostawił je wolne w przekonaniu, że odkrycie tych pierwiastków jest z pewnością kwestią czasu.

To jest chemia 1. Karty pracy ucznia. Zakres podstawowy Zadanie 11 strona 22

Rozwiązanie:
Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.
Pokaż więcej...
Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadaj pytanie tutaj i otrzymaj rozwiazanie w kilka sekund!

Jak oceniasz rozwiązanie tego zadania przez nauczyciela?

Nie oceniono tego zadania! Bądź pierwszy!

Warto wiedzieć

Zadanie o treści: Rosyjski chemik Dmitrij Iwanowicz Mendelejew zauważył „periodyczne powtarzanie się właściwości pierwiastków chemicznych, w miarę zwiększania się ich mas atomowych”. Stwierdzenie to stanowiło pierwotną treść prawa okresowości. Mendelejew uporządkował wszystkie 63 znane wówczas pierwiastki chemiczne według zwiększającej się masy atomowej. Stworzył w ten sposób w 1869 r. pierwszy układ okresowy pierwiastków chemicznych. W kilku miejscach zmienił położenie niektórych pierwiastków w swoim układzie okresowym. Na przykład jod o masie atomowej 126,9 u, umieścił za tellurem o masie atomowej 127,6 u, tak by zgodnie z właściwościami znalazł się w grupie z fluorem, chlorem i bromem. Poza tym Mendelejew zauważył, że w tak ułożonym układzie okresowym są jeszcze puste miejsca, np. pod glinem i krzemem. Pozostawił je wolne w przekonaniu, że odkrycie tych pierwiastków jest z pewnością kwestią czasu. jest zadaniem numer 47609 ze wszystkich rozwiązanych w naszym serwisie zadań i pochodzi z książki o tytule To jest chemia 1. Karty pracy ucznia. Zakres podstawowy, która została wydana w roku 2019.

Zadanie zweryfikowane przez pracownika serwisu

Rozwiązanie tego zadania przygotował nauczyciel

Teresa Korta
zobacz profil

Nauczyciel chemii klas I - IV LO / Technikum Teresa stara się zwracać uwagę swoich uczniów na aspekty praktyczne chemii, takie jak jej zastosowania w codziennym życiu i w przemyśle. Jej celem jest zainteresowanie uczniów chemią oraz pokazanie, jak ta dziedzina nauki jest istotna dla naszego życia.

Czy wiesz, że?

Teresa Korta posiada 5150 rozwiązanych zadań w naszym serwisie

Informacje o książce:

Rok wydania

2019

Wydawnictwo

Nowa Era

Autorzy

Aleksandra Kwiek, Elżbieta Megiel

ISBN

978-83-267-3658-2

Rodzaj książki

Zeszyt ćwiczeń