Card image cap

10 metod, dzięki którym zadania domowe staną się łatwiejsze

Praca domowa szczególnie z przedmiotów ścisłych to zdaniem wielu uczniów najgorsza część szkoły. Dlatego często zamiast samodzielnie je wykonywać, nie odrabiaj wszystkich lub też szukają sposobu na to, aby spisać rozwiązane zadanie od kolegów. Taki sposób jednak nie pozwala na to, aby nabyta wiedza się utrwalała, co jest głównym celem zadań domowych.

1- odpowiednie warunki

Prace domowe powinny być odrabiane w odpowiednich warunkach. Tylko wtedy można się odpowiednio skupić na ich wykonywaniem. Potrzebne jest miejsc na rozłożenie zeszytów, dobrze jeśli jest go więcej aby można było jednocześnie korzystać również z książek. Do kompletu także wygodne krzesło oraz oświetlenie, co pomaga zachować dobry wzrok i zapobiegać innym problemom zdrowotnym, jak na przykład wady postawy. Warto także wyłączyć urządzenia takie jak telefon czy telewizor, aby nie rozpraszały zbytnio uwagi. Jeśli to możliwe, pomieszczenie w którym będą odrabiane lekcje powinno być wcześniej przewietrzone, co sprzyja myśleniu.

2 – samodzielnie odrabianie prac domowych

Skuteczność prac domowych jest dobra tylko wtedy, kiedy uczniowie samodzielnie zabierają się za ich rozwiązywanie. Przepisanie rozwiązanych zadań nie pozwala utrwalić wiedzy, dlatego jeśli uczeń chce jak najlepiej zapamiętać wiadomości, powinien prace domowe odrabiać samodzielnie. Oczywiście nie wszystkie zadania mogą być łatwe do rozwiązania od razu, jednak warto próbować najpierw samodzielnie pokonać zadania. Oczywiście wskazane jest korzystanie z takich pomocy jak podręczniki czy notatki. Można również poprosić kogoś o pomoc, jeśli samodzielne odrabianie nie idzie zbyt dobrze.

3 – odpowiednio przygotować notatki

Do odrabiania prac domowych, szczególnie tych obejmujących aktualną wiedzę z bieżącej lekcji dobrze jest przygotować sobie odpowiednie notatki. Zeszyty i podręczniki z daną lekcją z pewnością pomogą w tym, aby szybciej odrobić zadania domowe i tym samym znacznie lepiej przyswoić wiadomości.

4 – zacząć od najłatwiejszych

Dobrą metodą na skuteczne odrabianie prac domowych jest zacząć od tych najłatwiejszych, czyli takich co do których dany uczeń nie ma wątpliwości odnośnie sposobu ich robienia jak również jest pewny odpowiedniego wyniku. W następnym kroku dobrze jest rozpracować nico trudniejsze zadania, zaś te najtrudniejsze zostawić sobie na koniec. Wówczas można oszczędzić sporo czasu na odrobienie prac domowych. Często uczniowie wykonują prace domowe po kolei, i jeśli trafią na trudniejsze zadanie wówczas zajmuje im ono sporo czasu. Tym samym tracą na nie sporo sił i często po jego rozwiązaniu nie mają zbyt wiele ochoty na dalsze odrabianie prac, nawet jeśli pozostały tylko łatwe zadania. Przyjęcie takiego sposoby wykonywania prac domowych pozwala wyrobić sobie pewien nawyk, który często jest przydatny również w szkole, podczas rozwiązywania prac klasowych. Dzięki temu można w wyznaczonym czasie rozwiązać nieco więcej zadań co tym samym skutkuje wyższą oceną.

5 – korzystać z brudnopisów

Często odrabianie prac domowych, szczególnie z dość trudnych tematów może skończyć się nieprawidłowym tokiem rozwiązywania i tym samym sporą ilością skreśleń w zeszycie. Dlatego warto korzystać z brudnopisów, które pomagają skuteczniej rozwiązywać zadania bez obaw o ich czytelność w zeszytach. W brudnopisie można kreślić do woli i rozwiązywać to samo zadanie kilka czy nawet kilkanaście razy. Do zeszytu najlepiej przepisać w sytuacji, gdy zarówno sposób jego wykonania, jak również wynik końcowy są pewne. Dotyczy to nie tylko przedmiotów ścisłych, ale również takich jak język polski czy język obcy. Tutaj również można nie tylko popełnić wiele pomyłek, ale po napisaniu tekstu może się okazać, iż uczeń chciałby go nieco zmienić. Czytelnie wpisane w zeszycie prace domowe są niezwykle pomocne w dalszym toku nauki, bowiem jeśli natrafi się ponownie na takie zadanie bez problemu można do niego wrócić.

6 – korzystać z podręczników

Podręczniki są obowiązkowe do każdego przedmiotu, to, jaki ma być wykorzystany w danej szkole jest wyłącznie decyzja nauczyciela. Niektórzy uczniowie zapominają, że w przypadku odrabiania prac domowych odpowiednie korzystanie z podręcznika jest bardzo istotne. Są one tak napisane, aby zawierały nie tylko bieżące wiadomości, ale również odpowiednio podane przypomnienia z poprzednich działów. W przypadku przedmiotów ścisłych ważny jest dostęp do wzorów i formułek. W podręczniku takim jak: https://www.zadania.pl/chemia/ksiazka/31/to-jest-chemia-1-zakres-podstawowy-reforma-2019 są one odpowiednio opisane i wyróżnione, aby można było szybko je odszukać również wzrokiem. To znacznie przyspiesza nie tylko rozwiązywanie zadań domowych, ale również cały proces nauki.

7 – nie odkładać na później

Dość istotną kwestią jest to, aby nie odkładać odrabiania prac domowych. Dotyczy to zwłaszcza przedmiotów takich, których nie ma w codziennym planie zajęć szkolnych, jak na przykład fizyka czy języki obce. Często uczniowie nie mają ochoty na odrabianie pracy domowej tego samego dnia, dlatego odkładają ich wykonanie na kolejne dni. Jednak efektem zazwyczaj jest to, że gdy w końcu usiądą do zadań domowych, mają z nim spory problem. Najlepiej jest poświęcić nieco więcej czasu, i odrobić zadane prace domowe tego samego dnia co lekcja. Wówczas w głowie zostaje spora ilość bieżącego materiału, dzięki czemu można go znacznie lepiej utrwalić i tym samym odrabianie prac domowych pójdzie znacznie szybciej. Takie odkładanie prowadzi także do sytuacji, gdzie potem w ciągu jednego dnia czy nawet popołudnia uczniowie muszą odrobić sporą ilość zadań na lekcje na kolejny dzień.

8 – robić sobie przerwy

Krótkie przerwy w czasie odrabiania prac domowych są bardzo ważne. Pomagają oczyścić umysł i na chwilę oderwać się od pracy. Bywa, że taka krótka przerwa pozwala znacznie lepiej zacząć myśleć i tym samym szybciej znaleźć rozwiązanie danej kwestii. Oczywiście czas podczas takich przerw należy odpowiednio wykorzystać, nie powinno się sięgać po telefon czy siadać przed telewizorem. To bowiem dość mocno rozprasza, dlatego przerwę najlepiej wykorzystać na zjedzenie przekąski czy wizytę w toalecie. Oczywiście takie przerwy nie powinny być zbyt długie, wystarczy kilka minut. Ponadto nie powinny być także zbyt częste, najlepsze są nie częściej niż co pół godziny, wówczas można się skupić na pracy domowej.

9 – najpierw obiad potem lekcje

Często uczniowie chcąc szybko odrobić zadania domowe wyciągają zeszyty przed posiłkiem i przed innymi czynnościami. Jednak może się okazać, iż nie jest to dobre posunięcie, ponieważ głód może skutecznie uniemożliwiać odrabianie lekcji. Dlatego warto najpierw coś zjeść i czegoś się napić, a dopiero potem usiąść do odrabiania lekcji. Ponadto w czasie odrabiania lekcji lepiej nie mieć w bliskości talerza z przekąskami, mogą bowiem dość mocno rozpraszać, nie mówiąc o tym, że mogą zabrudzić książki czy zeszyty, co nie tylko nie będzie estetycznie wyglądać, ale również może powodować ich nieczytelność.

10 – korzystać z dodatkowych książek

Często uczniowie sięgają jedynie po wskazane przez nauczyciela podręczniki zapominając o innych, dodatkowych możliwościach. Wprawdzie są one bardzo starannie opracowane i zawierają wszystkie niezbędne informacje, jak: https://www.zadania.pl/biologia/ksiazka/37/biologia-na-czasie-1-zakres-podstawowy-reforma-2019, jednak może się okazać, iż dla wielu uczniów ilość przekazywanych w nich informacji nie będzie dostateczna. Często wydawnictwa umożliwiają zakup dodatkowych pozycji, jak na przykład zestawy ćwiczeń czy zbiory zadań, które bardzo skutecznie pozwalają utrwalić nabyte wiadomości. Bywa, że nauczyciele zalecają korzystanie z nich, a nawet zadają prace domowe właśnie z tych dodatkowych pozycji, aby jeszcze bardziej poszerzyć wiedzę swoich uczniów. Dowolność nauczycieli w wyborze podręczników i innych pomocy naukowych sprawiają, że każdy samodzielnie określa książki, jakie mają zakupić jego uczniowie. Zazwyczaj nauczyciele przez cały tok nauki korzystają z pozycji tego samego wydawnictwa.

Gotowe rozwiązania wszystkich podręczników szkolnych!

Szukasz rozwiązania zadania z matematyki, chemii, fizyki, biologii? Dobrze trafiłeś!
Wszystkie rozwiązania, wszystkich podręczników wszystkich klas w jednym miejscu!
Znajdź swoje zadanie i ciesz się gotowym rozwiązaniem!

Przeglądaj rozwiązane zadania!
Podobne wpisy na blogu:
10 rozwiązań jak przeżyć technikum

Średnie szkoły to dla młodzieży sporo nowych wyzwań, które wiążą się przede wszystkim z nauką, ale również ze zmianą otoczenia oraz znajomych. Nie oznacza to jednak, iż średnia szkoła ma...

Czytaj całość
10 rozwiązań jak przeżyć liceum

Szkoła średnia dla uczniów to często spore wyzwanie. Po wielu latach spędzonych w szkole podstawowej i nawiązaniu nowych przyjaźni muszą opuścić mury dotychczasowej szkoły i udać się do nowego miejsca,...

Czytaj całość
10 sposobów by lepiej przygotować się do egzaminów

Egzaminy w szkole, bez względu na poziom nauki, zawsze wiążą się ze stresem dla uczniów. Nie dziwi więc fakt, że poszukują oni dobrych sposobów na to, aby przygotować się do...

Czytaj całość